Labradori čokoladnosmeđe boje žive kraće od onih crne, žućkaste ili bijele dlake, kažu stručnjaci. Pretpostavljaju da je razlog tomu parenje bliskih srodnika.
Znanstvenici sa sveučilišta u Sydneyju proučili su statističke podatke o 330 tisuća labradora, vrlo popularne pasmine zbog privrženosti, mirnoće i inteligencije i ustanovili da oni boje čokolade žive 10 posto kraće od pasa iste pasmine, ali druge boje.
‘Nečokoladni’ primjerci te pasmine u prosjeku žive 12 godina.
Uz kraći životni vijek, labradori boje čokolade imaju dvostruku veću vjerojatnost za razvoj upale uhe i četiri puta veću vjerojatnost za razvoj akutnoga vlažnog dermatitisa, infekcije kože poznate pod nazivom ‘hot spot’.
“Relacija između boje dlake i bolesti vjerojatno je posljedica ciljanoga uzgoja pasa određenih pigmentacija”, kazao je profesor Paul McGreevy za časopis Canine Genetics and Epidemiology.
“Boja čokolade je u pasa rijetka i gen za to mora biti prisutan u oba roditelja”, objasnio je.
To u praksi znači da uzgajivači moraju pariti dva čokoladna labradora kako bi dobili čokoladno štene, a pošto je čokoladnih labradora samo 24 posto u ukupnoj labradorskoj populaciji to znatno povećava mogućnost parenja bliskih srodnika.
“Istodobno se na idući naraštaj prenosi i više gena koji rezultiraju upalama uha, infekcijom kože i drugim bolestima”, rekao je McGreevy.
U Australiji su labradori najpopularnija pasmina.