Zašto čokoladni labradori žive kraće?

Foto: Miss Mischief, flickr

Labradori čokoladnosmeđe boje žive kraće od onih crne, žućkaste ili bijele dlake, kažu stručnjaci. Pretpostavljaju da je razlog tomu parenje bliskih srodnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstvenici sa sveučilišta u Sydneyju proučili su statističke podatke o 330 tisuća labradora, vrlo popularne pasmine zbog privrženosti, mirnoće i inteligencije i ustanovili da oni boje čokolade žive 10 posto kraće od pasa iste pasmine, ali druge boje.

‘Nečokoladni’ primjerci te pasmine u prosjeku žive 12 godina.

Uz kraći životni vijek, labradori boje čokolade imaju dvostruku veću vjerojatnost za razvoj upale uhe i četiri puta veću vjerojatnost za razvoj akutnoga vlažnog dermatitisa, infekcije kože poznate pod nazivom ‘hot spot’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Relacija između boje dlake i bolesti vjerojatno je posljedica ciljanoga uzgoja pasa određenih pigmentacija”, kazao je profesor Paul McGreevy za časopis Canine Genetics and Epidemiology.

“Boja čokolade je u pasa rijetka i gen za to mora biti prisutan u oba roditelja”, objasnio je.

To u praksi znači da uzgajivači moraju pariti dva čokoladna labradora kako bi dobili čokoladno štene, a pošto je čokoladnih labradora samo 24 posto u ukupnoj labradorskoj populaciji to znatno povećava mogućnost parenja bliskih srodnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Istodobno se na idući naraštaj prenosi i više gena koji rezultiraju upalama uha, infekcijom kože i drugim bolestima”, rekao je McGreevy.

U Australiji su labradori najpopularnija pasmina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.