HZJZ: u Hrvatskoj blagi porast malignih oboljenja kod starijih ljudi

U usporedbi s drugim zemljama Europe, Hrvatska je zemlja srednje incidencije i srednje visokog do visokog mortaliteta od malignih bolesti, a bilježi se blagi porast novootkrivenih malignih oboljenja u starijim dobnim skupinama doznajemo iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Maligne bolesti su u porastu, kako u svijetu tako i u Hrvatskoj”, kazao je dr. Mario Šekerija iz HZJZ-a te istaknuo kako izbjegavanjem štetnih rizičnih čimbenika možemo u znatnoj mjeri spriječiti nastanak malignih bolesti, navodeći za primjer neke procjene koje govore da se polovica svih slučajeva raka može spriječiti primarnom prevencijom, dok se metodama probira i ranog otkrivanja raka (sekundarna prevencija) mogu otkriti karcinomi u ranoj fazi i time poboljšati preživljavanje.

Prema riječima dr. Šekerije u Hrvatskoj se bilježi blagi porast broja novootkrivenih slučajeva većinom u starijim dobnim skupinama. “Najčešće dijagnoze malignih bolesti su slične onima u razvijenim zemljama (pluća, debelo crijevo, prostata, dojka), dok u niskorazvijenim zemljama prevladavaju maligne dijagnoze povezane sa infekcijama (rak želuca, rak jetre, rak grlića maternice)” kazao je dr. Šekerija.

Prema posljednjim podatcima Registra za rak za 2011. godinu, u Hrvatskoj je te godine postavljena dijagnoza maligne bolesti u 20.982 osobe. Najčešće maligne bolesti u muškaraca bile su rak pluća (2.172 oboljela; 19%),  rak prostate (1.704 oboljela; 15%) i rak debelog crijeva i rektuma (1.658 oboljelih; 14,6%). Podatci pokazuju kako je kod žena najčešća maligna bolest bila je karcinom dojke (2.309 oboljelih; 24%), zatim karcinom debelog crijeva i rektuma (1.178 oboljelih; 12%) te karcinom pluća (767 oboljelih; 8%).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U europskim okvirima, prema najnovijim procjenama Međunarodne agencije za istraživanje raka, Hrvatska se prema ukupnoj dobno-standardiziranoj stopi incidencije malignih bolesti nalazi na 15. mjestu u muškaraca, i 20. mjestu u žena, od 40 analiziranih zemalja”, objasnio je dr.sc. Šekerija.

Kako je prenio BBC, Svjetska zdravstvena organizacija u svom novom izvješću World Cancer Report 2014 predviđa da će se broj novooboljelih od raka u svijetu povećati s 14 milijuna u 2012. godini na 24 milijuna u 2035. godini, dok će u istom razdoblju broj umrlih od raka se povećati s 8,2 milijuna na 13 milijuna godišnje.

Navedeni porast dr. Šekerija objašnjava starenjem stanovništva, kazavši kako je “vidljivo da se u slabije razvijenim zemljama očekuje gotovo dvostruki porast broja oboljelih, s obzirom da su to zemlje u kojima se dobna struktura stanovništva znatnije mijenja prema višem udjelu starijih, dok je porast koji se očekuje u razvijenim i visokorazvijenim zemljama (u koje spada i Hrvatska) znatno manji i procjenjuje se na oko 20%”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao najznačajnije rizične čimbenike za razvoj malignih bolesti navodi obiteljsku anamnezu, genetičku predispoziciju, čimbenike povezane sa stilom života (pušenje, alkohol, nepravilna prehrana, tjelesna neaktivnost, prekomjerna tjelesna težina/debljina/pretilost), izloženost zračenju (ultraljubičasto ili ionizirajuće), profesionalna izloženost (azbest, formaldehid, vinil-klorid), izloženost karcinogenima u okolišu, infekcije (virus hepatitisa B/C, Helicobacter pylori, shistosomijaza, AIDS), lijekovi (prvenstveno citostatici, hormoni), te ostali čimbenici koji uključuju spolno i reproduktivno ponašanje, neke imunodeficijencije i psihološke čimbenike.

“Dok su neki od ovih čimbenika poput obiteljske anamneze i genetičke predispozicije nepromjenjivi, na mnoge od njih se može utjecati promjenom stila života što uključuje prestanak pušenja, smanjenje ekscesivne konzumacije alkohola, postojanje pravilne i uravnotežene prehrane uz odgovarajuću tjelesnu aktivnost i održavanje primjerene tjelesne težine te izbjegavanje štetnog UV zračenja”, poručuju iz HZJZ-a.

Dr. Šekerija je naglasio da u Hrvatskoj postoje Nacionalni programi ranog otkrivanja raka dojke, raka debelog crijeva i raka materničnog vrata u kojima se sva populacija određene dobi poziva da učini jednostavan pregled kojim se navedeni karcinomi mogu otkriti u ranoj fazi u kojoj su metode liječenja znatno učinkovitije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.