Muškarci imaju iste bolesti štitnjače kao i žene, samo što je učestalost puno manja, a neki od simptoma su drugačiji pa se često ni ne pomisli da je poremećen rad štitnjače potencijalan uzrok.
Štitnjača je endokrina žlijezda koja ima u potpunosti istu funkciju kod muškaraca kao i kod žena, a to je proizvodnja hormona tiroksina (T4) i trijodtironina (T3). Hormoni štitnjače nose veliku ulogu u regulaciji ljudskog metabolizma, što uključuje tjelesnu temperaturu, raspoloženje, otkucaje srca, probavu i dr.
Najčešći uzroci bolesti štitnjače kod muškaraca su različiti. Primjerice, Hashimotova bolest je najčešći autoimuni uzrok hipotireoidizma (smanjeni rad štitnjače), a Gravesova bolest najčešći autoimuni uzrok hipertireoidizma (povećani rad štitnjače). Lijekovi kao što su litij, amiodaron, interferoni mogu uzrokovati hipotireozu, a hiperaktivni čvorovi u štitnjači česti su uzročnici hipertireoze.
Manjak selena u organizmu spominje se kao mogući okidač, baš kao i niska razina testosterona. Neplodnost, niska razina testosterona, erektilna disfunkcija i odgođena ejakulacija su također među simptomima. Zato pri obradi seksualnih problema ili neplodnosti kod muškaraca u obzir valja uzeti i bolesti štitnjače.
Cijeli članak pročitajte na Krenizdravo.hr.
Tekst se nastavlja ispod oglasa