Sezona krpelja – znate li kako se zaštititi i što napraviti ako vas ugrize?

krpelja
Foto: Mislav Marohnić/flickr

Proljeće, ali i ljeto, vrijeme su kada se morate čuvati krpelja, a posebno je važno zaštititi se ako idete na izlet ili boravite u prirodi, navodi health.com.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada vas krpelj ugrize pojavit će se manje crvenilo i oteklina koja traje nekoliko dana uz blaže izražen svrbež. To nije posljedica infekcije, već iritativnog djelovanja stranih tvari koje se ugrizom krpelja unesu u kožu.

Ugriz ne znači nužno zarazu

Mali broj ugriza krpelja rezultira i prijenosom nekih mikroorganizama (ako je krpelj bio zaražen), pa to rezultira i zarazom ugrizenog čovjeka te pojavom simptoma bolesti, najčešće tek 1-2 tjedna nakon ugriza krpelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako odstraniti krpelja?

Nije nužno da nakon svakog kontakta s krpeljom tražite pomoć, no ako ga ne znate sami ukloniti, bolje je da to učini liječnik.

Čupajte ga pincetom, ne noktima, a kad ga obuhvatite, lagano vucite prema gore, nikako ga nemojte okretati. Ako glavica ostane zarivena u kožu, izvadite je sterilnom pincetom. Nemojte ih utapati alkoholom ili paliti šibicom jer će iznenadna smrt prouzročiti puštanje sadržaja trbušne šupljine, a tako se lako prenosi zaraza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Simptomi zaraze

Osjetite li nakon nekoliko dana simptome poput vrućice, bolova u mišićima i zglobovima, opće slabosti (slično gripi), ili glavobolja, mučnina, povraćanje te pojava kožnih promjena – pravovremeno otiđite liječniku da bi se utvrdilo o kojoj se bolesti radi te provelo adekvatno liječenje.

Inače, krpelji zaraženi virusom krpeljnog meningoencefalitisa najčešći su u sjevernom i sjeverozapadnom području Hrvatske između Save i Drave, a oni zaraženi bakterijom koja uzrokuje Lyme boreliozu mogu se naći na čitavom području Grada Zagreba, odnosno u sjevernim dijelovima Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.