Tko je Kotromanoviću platio let za Lošinj u vrijednosti više od 28.000 kuna?

Predsjednica Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa Dalia Orešković potvrdila je u ponedjeljak da je Povjerenstvo zaprimilo prijavu protiv ministra obrane Ante Kotromanovića jer se sredinom studenoga s obitelji odvezao na Lošinj privatnim zrakoplovom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dobili smo prijavu i ona nije anonimna, podnositelj je poznat, no njegovo ime ne možemo objaviti jer smo po zakonu dužni štititi identitet podnositelja”, rekla je Orešković Hini.

Nije htjela nagađati kada bi Povjerenstvo moglo odlučiti hoće li pokrenuti postupak protiv Kotromanovića. “Uobičajeno je da se prije odluke o pokretanju postupka zatraže dokumenti iz kojih bi se moglo provjeriti je li prijava osnovana i vjerodostojna. Traži se dokument na osnovi kojega bi se nešto moglo zaključiti, a tek ako se odlučimo pokrenuti postupak tražit će se, kako je i uobičajeno, Kotromanovićevo očitovanje”, objasnila je Orešković.

Let iz Zagreba na Lošinj u oba smjera Kotromanovića je, po medijskim napisima, stajao više od 28.000 kuna. U MORH-u su potvrdili da je ministar privatno letio i da za to nije koristio novac iz državnog proračuna, no nepoznato je tko je platio njegov put.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakon o sprječavanju sukoba interesa dužnosnicima zabranjuje primanje darova veće vrijednosti od 500 kuna.

DUUDI i MORH prodaju i nude pod sumnjivim okolnostima strateški važne hrvatske vojne objekte ruskom kapitalu

Kotromanović je na Lošinj stigao 12. studenog 2015. oko 14 sati i smjestio se u hotel Punta. Ministar i njegova obitelj nisu se u hotelu prijavili na svoje ime. Uzeli su dvije sobe i to jednu na ime direktora hotela Roberta Becića, u kojoj je boravio ministar sa suprugom te drugu sobu na ime šefice recepcije Jelene Urević u kojoj je boravila njihova kći. Sponzor ministrova putovanja na Lošinj bio je Mihajlo Perenčević, predstavnik ruskog kapitala u Jadranka Hotelima Lošinj i zainteresirani kupac vojarne “Kovčanje” na Lošinju, piše Maxportal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema dostupnim podacima vojarna Kovčanje za vrijeme bivše JNA bila je ratna luka s posebnim statusom za obranu Kvarnera i Luke Rijeka, a u Hrvatskoj prvobitna namjera joj je bila strateška pozicija obalne straže s ciljem zaštite Kvarnera, Luke Rijeka i budućeg LNG terminala.

Pozicija vojarne Kovčanje uklapa se i u strateške inicijativu Baltik-Jadran, te navedenom inicijativom vojarna Kovčanje postaje strateška točka i komparativna prednost za izgradnju LNG terminala.

Nejasni su elementi temeljem kojih je ministar obrane Kotomanović i general Lovrić donijeli odluku da se vojarna Kovčanje proglasi neperspektivnom. Maxportal postavlja pitanje je li u ovom slučaju preovladao isključivo materijalni interese nauštrb nacionalne sigurnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar Kotromanović nije prvi put o trošku Rusa boravio u vojarni Kovčanje piše Maxportal. Još u rujnu u istom je društvu boravio na Lošinju. S tim da je Perenčeviću i Kotromanoviću društvo tada činio i Mladen Pejnović, ravnatelj Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI).

Podsjetimo također da su nedavno u javnosti objavljeni dokumenti koji navodno teško kompromitiraju Antu Kotromanovića, a Državni ured za reviziju utvrdio je brojne nepravilnosti u Kotromanovićevom resoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.