Tko je Srećko Ferenčak, dugogodišnji tajnik HNS-a i osoba od povjerenja Vesne Pusić?

Foto: Fah

Jedna od stranaka koja je na posljednjim parlamentarnim izborima prošla više nego izvrsno s obzirom na svoje članstvo i navodnu biračku bazu jest Hrvatska narodna stranka – liberalni demokrati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srećko Ferenčak, čovjek je od posebnog povjerenja Vesne Pusić i dugogodišnji glavni tajnik HNS-a.

Rođen 1959. u Zagrebu, po struci diplomirani inženjer graditeljstva.

Obnašao je dužnosti predsjednika Povjerenstva za prodaju nekretnina u vlasništvu grada Zagreba, bio je članom Poglavarstva grada Zagreba, član Radne skupine za izradu prijedloga strategije razvitka hrvatskog sporta (osnovana odlukom Predsjednika Republike Hrvatske, 17. svibnja 2000.), predsjednik Hrvatskog nanbudo instituta (pridruženi savez Nacionalnog športskog saveza) i predsjednik Hrvatskog skijaškog saveza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Početkom 2004. navodilo se da je tvrtka Coning supruge Radimira Čačića, bivšeg ministra obnove koji je pokrenuo POS program, putem javnog natječaja ugovorila posao vrijedan 122,2 milijuna kuna za gradnju POS naselja u Španskom. Među tvrtkama koje su ugovorile izvođenje radova u POS programu u Sesvetama pojavila se i Ferbos inženjering u kojoj je za vrijeme natječaja bio Srećko Ferenčak, HNS-ov član u zagrebačkom gradskom poglavarstvu.

Godinu dana kasnije, 2005., Povjerenstvo za sprječavanje sukoba interesa pokrenulo je postupke protiv dvojice HNS-ovih zastupnika u Saboru Radimira Čačića i Srećka Ferenčaka. Iako su dvojica HNS-ovaca od Povjerenstva zatražili mišljenje o samo jednom slučaju u kojem ih se prozivalo za sukob interesa, navodi Index.hr, Povjerenstvo je postupak odlučilo porširiti na sve poslove koje su Čačićeve i Ferenčakove tvrtke sklapale s državnim i tijelima lokalne samouprave od donošenja Zakona o sprječavanju sukoba interesa do tada (IZVJESCE1).

Izabran s liste Hrvatske narodne stranke Ferenčak ulazi u Sabor u kojem je mandat obnašao od 2003. do 2008. godine. Tada je bio član Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, potpredsjednik Mandatno-imunitetnog povjerenstva, član Odbora za obitelj, mladež i šport.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godine 2007. Poslovni dnevnik u članku pod naslovom “Najutjecajniji hrvatski političari nisu ujedno i najbogatiji” navodi da poduzetnik Srećko Ferenčak ima u vlasništvu kuću i poslovnu zgradu, gradilište u Mrkoplju, grobnicu, šumu, gradilište i 65.000 eura ušteđevine, ali opet ništa od toga nije izraženo u brojkama.

Afera Nanbudo

Jedan od najbližih suradnika Vesne Pusić i dugogodišnji tajnik HNS-a, Srećko Ferenčak, zajedno je s kolegom Petrom Turkovićem u tzv. aferi Nanbudo proglašen krivim zbog zloporabe položaja jer je od grada Zagreba 1996. po povoljnim uvjetima otkupio zemljište namijenjeno izgradnji centra za invalide, a potom ga po višestrukoj cijeni prodao Konzumu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ferenčak i Turković su prema optužnici 1996. najprije posudili Nanbudo institutu po 520.000 kuna, da bi institut od Grada Zagreba po simboličnoj cijeni dobio građevinsko zemljište od gotovo 5000 četvornih metara, no isključivo za gradnju Centra za dnevnu skrb invalidnih osoba. U listopadu 2001. na skupštini Nanbudo instituta odlučeno je da se zemljište za gradnju centra prenese na Ferenčakovu tvrtku Ferbos inženjering i Turkovića, a oni su ga u svibnju 2002. prodali Konzumu za 10,6 milijuna kuna. Prvom presudom su osuđeni su na godinu i pol zatvora, no Vrhovni sud je 2012. uvažio žalbe optuženih te vratio slučaj na ponovno suđenje.

Na ponovljenom suđenju u rujnu 2014. godine ponovno su nepravomoćno proglašeni krivima i osuđeni na djelomično uvjetne kazne od godine i dva mjeseca, a državi moraju vratiti po 1,9 milijuna kuna koliko su protuzakonito ‘zaradili’ na preprodaji gradskog zemljišta.

Nakon što je u ožujku 2010. nepravomoćno osuđen na po godinu dana zatvora 2012. imenovan je za novog člana Nadzornog odbora JANAF-a.

Imenovanje Čačićevog prijatelja i suradnika Srećka Ferenčaka u NO Janafa odigrano je bez znanja premijera Milanovića, SDP-ovi ministri nisu tada bili previše spremni komentirati to imenovanje, ali za Vesnu Pusić nije nimalo bilo sporno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komentirajući medijske napise o imenovanju na visoku funkciju unatoč sudskoj presudi za malverzacije sa zemljištem u aferi Nanbudo, Ferenčak se opravdavao da nije na javnim funkcijama: “Nisam ni u Saboru ni nigdje. Radim ovaj posao koji je profesionalna funkcija. Moram nešto jesti, moja obitelj mora nešto jesti. Mediji me razvlače sedam godina, meni i mojoj obitelji je najteže. Kad će presuda biti donesena, stvar je pravosuđa. Volio bih da to bude što prije, da se riješim tereta”, kazao je tada dodajući “Može li itko u ovoj državi suditi o moralu, ima li morala uopće? Nevin sam čovjek, obrazovana osoba sa znanjem za tu funkciju. Moje imenovanje usklađeno je sa svim propisima i zakonom o trgovačkim društvima koje to određuje”, naglasio je Ferenčak za Večernji list.
Ferenčak je ipak ubrzo opozvan iz Nadzornog odbora zbog nepravomoćne presude u slučaju Nanbudo institura i malverzacija sa zemljištem, ali je i dalje ostao glavni tajnik HNS-a.

“Vodstvo HNS-a i ja osobno u potpunosti stojimo iza gospodina Ferenčaka koji je glavni tajnik stranke, uvjereni u njegovu nevinost u, po našem mišljenju, politički potaknutom postupku koji se protiv njega vodi,” izjavio je Radimir Čačić, potvrđujući da je predložio Ferenčaka za predsjednika Nadzornog odbora Janafa. Tadašnji prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić smatrao je da je ta njegova odluka bila zakonita, ali i “u potpunosti moralna”, rekao je za Tportal.

Srećko Ferenčak bio je i predsjednik Hrvatskog skijaškog saveza. Nakon optužnice koja je protiv njega podignuta zbog afere “Nanbudo”, Hrvatski skijaški savez reagirao je priopćenjem u kojem navode kako je Ferenčakov mandat “stavljen u mirovanje”.

U izbornom stožeru SDP-ovog predsjedničkog kandidata Ive Josipovića, među gostima i simpatizerima koji su čekali rezultate prvog kruga izbora u zadnjim danima 2014. moglo se primjetiti glavnog tajnika i člana Predsjedništva HNS-a Srećka Ferenčaka.

Tako se u stožeru proklamirane Josipovićeve ‘pravde i pravednosti’ našla osoba koja je malverzacijama oštetila državni proračun za više milijuna kuna i već po drugi puta nepravomoćno osuđena na zatvorsku kaznu.

HNS je inače podupirala Josipovića. Vrdoljak je Josipoviću za kampanju dao 30 tisuća kuna, najviše dopuštenih za privatne osobe, a njegov primjer slijedile su HNS-ovke, bivša ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić, bivša ministrica kulture Andrea Zlatar, bivša ministrica graditeljstva Anka Mrak Taritaš, Srećko Ferenčak i neki lokalni HNS-ovci.

Ivica Marijačić u Hrvatskom tjedniku komentirajući Ferenčakovu presudu od šest mjeseci zbog prijevare teške 11 milijuna kuna, zaključuje da je jasno koliko devastirano sudstvo Hrvatska danas ima, sudstvo koje je brutalno nakon 2000. godine pregaženo i pretvoreno u sluškinju politike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.