Iz osječkog tužiteljstva i osječko-baranjske policije ustvrdili su da prometni policajci nisu protupravno postupili kada su u srijedu, u središtu Osijeka, uporabili prisilu prema 66-godišnjakinji zaustavivši ju zbog prelaska ceste na crvenom svjetlu na semaforu, već da su snagu opravdano uporabili jer im je pružala aktivan otpor.
Podsjetimo, priču o policijskoj brutalnosti i represiji koja je najprije nastala zbog toga što je žena napravila prometni prekršaj prošavši kroz ‘crveno’ na pješačkom prijelazu najprije je objavio Glas Slavonije, da bi se priča vrlo brzo proširila hrvatskim medijima i društvenim mrežama. Vrlo brzo nakon toga oglasila se i osječka policija, priopćenje, a objavljen je i video policijskog postupka.
Osječka policija priopćila je u četvrtak da je policajac, nakon što je oko 11,25 sati uočio da nepoznata žena prelazi cestu u Prolazu Ante Slavičeka u trenutku kada je za pješake bilo upaljeno crveno svjetlo, prišao joj s ciljem da utvrdi prometni prekršaj i od nje na uvid zatraži osobnu iskaznicu.
Nakon što je ona to ingorirala i nastavila hodati nogostupom, policajac je krenuo za njom, uključio kameru i upozorio ju da sve snima te joj izdao naredbu da se zaustavi, na što se opet oglušila.
Potom je policajac, tvrde u njegovoj policijskoj upravi, nad njom uporabio tjelesnu snagu kako bi onemogućio njeno daljnje kretanje.
Uz glasno negodovanje, žena je mu je nastavila pružati aktivan otpor, pokušavajući se osloboditi njegova zahvata, zbog čega je on nastavio s uporabom tjelesne snage, a tamo je tada stigao i njegov kolega, pa su ženu vezali lisicama.
Mladić koji se zatekao u blizi policajcu je navodno rekao da ustane s nesretne žene, a dobio je odgovor ‘Makni se! Hoćeš da i tebe privedem?, javlja Dnevnik.hr
Potom je gospođa privedena u policijsku postaju kako bi joj utvrdili identitet, a radi se o 66-godišnjoj hrvatskoj državljanki, kojoj je ekipa Hitne pomoći u postaji pregledom utvrdila da tijekom policijske intervencije i uporave prisile nije zadobila ozljede.
U policiji najavljuju kako će 66-godišnjakinji uručiti obavezni prekršajni nalog zbog kršenja Zakona o sigurnosti prometa na cestama te Zakona o osobnoj iskaznici. Kažu i kako je snimku cijelog događaja zatražilo osječko Općinsko državno odvjetništvo, koje je zaključilo da policajci nisu protupravno postupali, a nakon analize tog slučaja načelnik osječke policije je uporabu sile ocijenio opravdanom i zakonitom.
Priopćenje za medije policijske uprave osječko-baranjske prenosimo u cijelosti:
Jučer, 16. prosinca u 11,25 sati, u Osijeku, na raskrižju ulica Prolaz Ante Slavičeka i Hrvatske Republike, policijski službenik Postaje prometne policije Osijek je uočio nepoznatu žensku osobu, koja je u svojstvu pješaka prelazila kolnik Ulice Prolaz Ante Slavičeka, u vrijeme kada je za pješake bilo uključeno crveno svjetlo. U cilju utvrđivanja počinitelja prekršaja, policijski službenik joj je prišao i zatražio na uvid osobnu iskaznicu, što je ona ignorirala i nastavila se kretati nogostupom. Policijski službenik je krenuo za njom, uključio kameru i upozorio ju da se cijeli postupak snima te joj izdao naredbu da se zaustavi, na što se oglušila. Nakon izrečene naredbe, policijski službenik je uporabio tjelesnu snagu kako bi onemogućio njeno daljnje kretanje.
Ženska osoba je uz glasno negodovanje, nastavila pružati aktivan otpor, pokušavajući se osloboditi od zahvata policijskog službenika, zbog čega je policijski službenik nastavio s uporabom tjelesne snage. Na mjesto događaja je pristigao i drugi policijski službenik PPRP Osijek te su nad ženskom osobom uporabili sredstva prisile tjelesnu snagu i sredstva za vezivanje. Policijski službenici su potom priveli osobu poradi utvrđivanja identiteta, gdje je utvrđeno da se radi o 66-godišnjoj hrvatskoj državljanki.
U prostorijama policije ekipa HMP Osijek je izvršila pregled ženske osobe te utvrdila da nije zadobila ozlijede prilikom uporabe sredstava prisile.
66-godišnjakinji će biti uručen obavezni prekršajni nalog zbog počinjenih prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama te Zakona o osobnoj iskaznici.
Snimku navedenog događaja zatražilo je Općinsko državno odvjetništvo u Osijeku na pregled te je nakon pregledala konstatiralo da policijski službenici nisu protupravno postupali.
Nakon analize opisanog događaja načelnik policijske uprave uporabu sredstava prisile ocijenio je opravdanom i zakonitom temeljem Zakona o policijskim poslovima i ovlastima.
Tekst se nastavlja ispod oglasa