Kongres u Meksiku odbio je legalizirati ‘istospolne brakove’ u cijeloj zemlji. Prijedlog da se u Ustav unese ‘pravo istospolnih parova da se vjenčaju’ je poražena s 19 glasova protiv i osam za, te jednim suzdržanim glasom pred Komisijom za ustavna pitanja.
Predsjednik Enrique Peña Nieto je to predložio još u svibnju. Predsjednik Komisije Edgar Castillo Martinez rekao je glasovanje znači da je to “potpuno i definitivno”.
Meksiko: zakoni koji definiraju brak kao zajednicu žene i muškarca diskriminiratorni i neustavni
Vrhovni sud u Meksiku presudio je da su zakoni saveznih država Meksika koji definiraju brak kao zajednicu žene i muškarca diskriminiratorni i neustavni. Presuda je donesena u obliku tzv. mišljenja suda (tesis jurisprudencial) koje se po meksičkom pravu uspostavlja kao pravni presedan nakon što je sud presudio jednako u pet pojedinačnih slučajeva, a obavezno je za sve niže sudove.
Tesis jurisprudencial je u ovom slučaju donesena kao odgovor na tužbe i slučajeve istospolnih parova koji zbog definicije braka u zakonodavstvu pojedinih saveznih država (21 od 31) ne mogu sklopiti “brak”. Ova odluka vrhovnog suda ne redefinira brak u meksičkim zakonima, kao što je to slučaj u američkom zakonodavstvu, niti prisiljava matičare da vjenčavaju istospolne parove, no svi će niži sudovi de facto trebati “vjenčati” svaki pojedinačni istospolni par ukoliko on podnese tužbu na nemogućnost “ženidbe”, bez obzira na zakone saveznih država.
Nakon što je u rujnu više od milijun Meksikanaca izašlo na ulice u borbi za roditeljska i obiteljska prava, mediji su spominjali tek nekoliko tisuća okupljenih. U nizu prosvjeda održanih u više od šest meksičkih država, stanovnici ove tradicionalno katoličke države osporili su nametanje prijedloga predsjednika Vlade Enrique Peña Nietoa, deklariranoga katolika, da se homoseksualni brak ozakoni u Ustavu. Pod pokroviteljstvom katoličke organizacije Nacionalna fronta za obitelj (NFF), službenici civilne zaštite opisali su prosvjed kao jedan od najvećih demonstracija u povijesti države.
(VIDEO) Više od 400.000 sudionika u Hodu za obitelj u glavnom gradu Meksika
Pred kraj rujna održan je veliki Hod za obitelj u Mexico Cityju. “Bez obzira na to otkuda smo, svi mi želimo najbolje za obitelj!”, “Želimo da se naša djeca obrazuju u skladu s našim načelima, vrijednostima i prirodnom stvarnosti”, bile su samo neke od brojnih poruka.
Iako su organizatori očekivali oko sto tisuća sudionika skupa na velikom Nacionalnom hodu za obitelj u glavnom meksičkom gradu, Hodu se pridružilo čak više od 400.000 ljudi spremnih braniti djecu i obitelj.
U ime obitelji uputila pismo meksičkoj veleposlanici: Podrška Nacionalnom hodu za obitelj
Udruga U ime obitelji uputila je tom prilikom pismo meksičkoj veleposlanici za Hrvatsku, gospođi Isabel Bárbara Téllez Rosete izražavajući podršku Nacionalnom hodu za obitelj koj se u subotu održao u Mexico Cityju, pridružujući se skupovima podrške koji su se u petak održavali pred meksičkim veleposlanstvima u cijelom svijetu.
“Udruga U ime obitelji (Hrvatska) obraća Vam se povodom velikih prosvjeda meksičkog naroda diljem Meksika protiv nametanja redefinicije braka od strane aktualnog meksičkog predsjednika. Udruga U ime obitelji inicirala je prvi građanski referendum u povijesti Republike Hrvatske – o uvrštenju definicije braka u Ustav, koji je svojim potpisom zatražilo više od 750.000 građana (20 % birača). Na taj referendum 1. 12. 2013. je 66 % izišlih birača odlučilo da se u Ustav RH uvrsti odredba prema kojoj je brak životna zajednica žene i muškarca”, napisali su između ostaloga iz udruge U ime obitelji.