Bekić o referendumu u Španjolskoj: Za Katalonce drugog puta nije bilo

Foto: Snimka zaslona

Katalonija je rekla da, Španjolska kaže – ne! Na referendumu je oko 90 posto građana koji su izašli na birališta poduprlo samostalnu Kataloniju. Katalonija traži međunarodno posredovanje! Je li moguć dijalog Barcelone i Madrida?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Otvorenom na HRT-u su analizirali:

Njegova ekselencija gospodin Eduardo Aznar – veleposlanik Kraljevine Španjolske u RH,
Radovan Vukadinović – vanjskopolitički analitičar,
Janko Bekić – Institut za međunarodne odnose,
Boris Blažeković, HNS, promatrač referenduma u Kataloniji.

Foto: Snimka zaslona

Španjolski veleposlanik u RH, smatra kako regionalni ustavi u Španjolskoj čine sustav drugačijim od anglosaksonskog modela i otežavaju promjenu Ustava. Zbog toga, Aznar ističe da se referendum u Kataloniji, ne može izjednačiti s onim u Škotskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bekić ga podsjeća da se iznad nacionalnog Ustava nalazi Povelja Ujedinjenih naroda i pravo naroda na samoodređenje.

Za španjolskog veleposlanika u RH, njegovu ekselenciju gospodina Eduarda Anzara referendum nije bio ustavan. Smatra kako je jučerašnjim referendumom povrijeđen statut Katalonije. U statutu Katalonije stoji ako bi se donio taj zakon koji se spominje u parlament, potrebne su dvije trećine svih zastupnika u parlamentu. T a dva zakona donijeta su s većinom od samo 72 zastupnika, a ne 92 zastupnika kao što je bilo potrebno.
Napominje kako zakoni nisu prošli proces kroz koji bi dobili i pravno mišljenje regionalnog Ustavnog suda te mišljenje pravnih službi parlamenta.
Referendum je za njega zato ilegalan.

Da je referendum bio nezakonit i ilegalan slaže se i Janko Bekić. Ipak, on nudi objašnjenje zašto je bilo nemoguće provesti legalan referendum. Prema njegovu mišljenju za Katalonce drugog puta nije bilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vanjskopolitički analitičar Radovan Vukadinović naglašava važnost pregovora između Katalonije i španjolske Vlade koji trebaju biti provedeni u što skorijem roku. Referendum je za njega interno španjolsko pitanje koje bi moglo izazvati refleksije i u Europi.

U ulozi promatrača referenduma, u Kataloniji je Boris Blažeković (HNS). Svoje dojmove iznio je u večerašnjem javljanju u emisiju.

Jučerašnji referendum u Kataloniji za Otvoreno je komentirao i Eric Hauck, voditelj delegacije Katalonije za jugoistočnu Europu sa sjedištem u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Emisiju pogledajte u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.