Dokument protiv hrvatskih zahtjeva Europska komisija je pripremila unaprijed

Dokument na devet stranica u kojem Europska komisija detaljno obrazlaže svoje protivljenje hrvatskom zahtjevu o promjeni srpskog zakona o regionalnoj jurisdikciji nad ratnim zločinima nije nov. On naime nije nastao tek posljednjih dana, nakon što je Hrvatska u Vijeću EU počela usporavati otvaranje 23. poglavlja sa Srbijom, nego je pripremljen nakon prošlogodišnje neuspješne inicijative zastupnika HDZ-a i HSS-a u Europskom parlamentu, doznaje Večernji list od upućenih izvora u Bruxellesu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To znači da je, zahvaljujući neuspješnoj inicijativi hrvatskih europarlamentaraca lani, Europska komisija imala već pripremljen dokument protiv hrvatskih zahtjeva čim su se oni pojavili u Vijeću EU.

Podsjetimo, prošle godine su zastupnici HSS-a i HDZ-a u EP-u pokušali u rezoluciju o Srbiji uvrstiti amandman kojim bi EP tražio od Komisije da promjena srpskog zakona po kojem je, primjerice, osuđen hrvatski branitelj Veljko Marić postane mjerilo u 23. poglavlje. No, ta inicijativa nije prošla, a predstavnik Komisije tada je obrazlagao zašto ne smatra taj srpski zakon spornim.

Na to mu je HDZ-ov zastupnik Andrej Plenković oštro uzvratio tvrdnjom da nije zadovoljan odgovorom i da bi Komisija trebala “malo bolje prostudirati kakve je učinke imao taj srpski zakon”. Komisija je upravo to i učinila, prostudirala je srpski zakon i obrazložila zašto smatra da ga ne treba mijenjati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad se hrvatski zahtjev o pretvaranju promjene srpskog zakona u mjerilo u 23. poglavlju našao ondje gdje se zaista odlučuje o tome, Komisija je već imala spreman “non-paper” protiv takvog zahtjeva.

Da nije imala spremnu analizu, Komisiji bi sada trebalo nekoliko tjedana da je izradi, a za to vrijeme pod pritiskom bi bila Srbija, a ne Hrvatska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.