Janez Janša dobio mandat za premijera: Slijedi li zaokret politike prema Višegradskoj skupini i Hrvatskoj?

Ljubljana, 25.2.2020 - Slovenski predsjednik Borut Pahor održava u utorak od jutra konzultacije o moguænosti formiranja nove koalicijske vlade, a èini se da je najizglednije da je kao mandatar sastavi desni oporbeni èelnik Janez Janša. Na slici Borut Pahor i predsjednik zastupnièkog kluba Stranke modernog centra (SMS) Igor Zorèiè tijekom konzultacija. foto HINA/ STA/ Daniel Novakovic/ ua

Janšin dolazak na vlast u Ljubljani ima jednu izuzetno važnu posljedicu na europskoj razini. Mađarski premijer Viktor Orbán, kao i Višegradska skupina, dobiva u Janši unutar EPP-a jednog snažnog saveznika što će imati izravnog utjecaja i na odnose unutar Europskog vijeća. Osim toga, Janša želi drugačiju politiku Slovenije prema Hrvatskoj, brži ulazak u Schengen i približavanje dviju zemalja izravnim pregovorima o problematičnim pitanjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Slovenije Borut Pahor imenovao je danas bivšeg premijera Janeza Janšu, šefa najveće stranke u parlamentu, kandidatom za novog premijera i od parlamenta je zatražio da potvrdi njegovo imenovanje, piše Reuter, a prenosi slobodnaevropa.org

Očekuje se da će parlament sljedeće sedmice potvrditi Janšu, šefa Slovenske demokratske stranke, konzervativne stranke desnog svjetonazora. Tako bi zamijenio lijevog Marjana Šareca koji je dao ostavku prošlog mjeseca.

Nominacija dolazi dan nakon što je Janša i njegov SDS dogovorio koaliciju s desnom Strankom modernog centra, konzervativnom Novom Slovenijom i strankom penzionera Desus.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Popularni konzervativac Janša (61) je Vladu Slovenije vodio od 2004. do 2008. i od 2012. do 2013. godine.

Prema informacijama Slovenske televizije, nova vlada će imati potporu 51 zastupnika od njih ukupno 90 koliko ih ima u Državnom zboru, slovenskom parlamentu.

Janšinim dolaskom na vlast očekuju se korekcije u slovenskoj politici prema Hrvatskoj, s obzirom na to da Janša smatra da Slovenija ne smije blokirati ulazak Hrvatske u Schengen, a zauzima se i za izravne pregovore sa Zagrebom o graničnom sporu, što predlaže i hrvatska strana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Janšin dolazak na vlast u Ljubljani ima jednu izuzetno važnu posljedicu na europskoj razini: mađarski premijer Viktor Orbán dobiva unutar EPP-a jednog snažnog saveznika što će imati izravnog utjecaja i na odnose unutar Europskog vijeća.

Realno gledajući, ovo je ispravljanje nepravde. Naime, Janša je na izborima 2018. godine osvojio najviše mandata. No, Marjan Šarec je krenuo u akciju okupljanja “anti-Janša” koalicije i formirao vladu u kojoj je bilo pet stranaka koje nisu imale većinu. Tako je Slovenija bila dobila prvu manjinsku vladu koja je ovisila o projektnoj podršci radikalno lijeve Levice. Bilo je sasvim jasno da ta opcija neće dugo opstati.

Sada slijedi zaokret u slovenskoj politici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Valja podsjetiti da je uoči rata 1991. godine, upravo Janez Janša kao ministar obrane Slovenije bio taj koji je pomagao naoružavanje Hrvatske, kao i obuku jedinica HOS-a u proljeće 1991. godine. Stožer HOS-a tako je tijekom kasnog proljeća 1991. organizirao vojnu obuku u Sloveniji, pod patronatom slovenskog ministra obrane Janeza Janše. Druga skupina dragovoljaca HOS-a prošla je vojnu obuku u kampu, organiziranom u Gorskom Kotaru, u šumama pokraj Bosiljeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.