Libija odbacila planove Europske unije za migrantske centre na svojem teritoriju!

Foto: Bryn Jones /wikimediacommons

Libija je odbacila planove Europske unije da uspostavi centre za migrante na svojem teritoriju kako bi se zaustavili dolasci tražitelja azila u zapadnu Europu, a financijski poticaji neće promijeniti taj stav, rekao je libijski premijer Fayez al-Sarraj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošlog mjeseca predložena je uspostava centara za prihvat i identifikaciju migranata u Africi kao put za prevladavanje podjela među europskim vladama oko pitanja kako riješiti priljev više od milijun migranata od 2015.

Libija je glavna polazna točka za migrante koji pokušavaju doći do obala EU-a, često na trošnim gumenjacima koji puštaju vodu a koje im daju krijumčari ljudi.

Salvini poziva na zatvaranje morske migrantske rute: ‘Ukinuti Libiji embargo na oružje kako bi se mogla boriti protiv krijumčara ljudi’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Apsolutno smo protiv službenog traženja Europe za smještanje imigranata koje EU ne žele pustiti” na svoj teritorij, rekao je Sarraj njemačkom dnevniku Bild u razgovoru objavljenom u petak.

On je odbacio optužbe da je libijska obalna straža pucala na humanitarne djelatnike koji pokušavaju spasiti migrante.

“Imamo stotine ljudi pred libijskom obalom svakoga dana, naši su brodovi stalno u pokretu”, rekao je dodavši da je Libija ostavljena da sama spašava migrante na Sredozemlju te da joj treba više tehničke i financijske pomoći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Libijski dužnosnik: ‘Neće biti izbjegličkih kampova na libijskom teritoriju. To je zabranjeno u libijskim zakonima’

Spasili ilegalne migrante pa oni – oteli brod i uzeli posadu za taoce!

UN-ova agencija za migracije je rekla da je ove godine do 18. srpnja u Europu morem došla 51.782 migranta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošle godine je u tom razdoblju došlo 110.189 migranata, a 2016. 244.722.

Ove je godine ukupno poginulo 1490 migranata, priopćila je agencija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.