Maletić: RH sigurno gubi dio europskih sredstava zbog lošeg rada vlade

hdz.hr

Zastupnica Europskog parlamenta Ivana Maletić (HDZ) izjavila je u srijedu u Bruxellesu da su gubitci sredstava koji su iz europskih fondova stavljeni na raspolaganje Hrvatskoj u 2016. i 2017. godini neminovni, optuživši za to loš rad hrvatske vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Stanje s povlačenjem sredstava iz europskih fondova alarmantno je loše i Hrvatska sigurno gubi dio sredstava u 2016. i 2017.”, izjavila je Maletić hrvatskim novinarima u Bruxellesu nakon što je potpredsjednik vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Branko Grčić najavio i održao konferenciju za novinare o gospodarskim aktualnostima te provedbi Nacionalnog programa reformi i korištenja EU fondova.

Za tu prigodu zastupnica Maletić predstavila je materijale s pomoću kojih ističe da vlada ne realizira ni vlastite planove za provedbu projekata.

“Stanje je doista katastrofalno. Recimo kada se pogleda državni proračun i koji su planovi i realizacija, vidi se da se svake godine realizira svega 60-tak posto od planiranog. Najgore od svega je što se još uvijek nalazimo na razini 150 milijuna eura godišnje, kada je riječ o povlačenju europskih fondova, a dodijeljeno nam je preko milijardu eura godišnje”, kaže Maletić, dodajući da to pokazuje da Hrvatska sigurno gubi dobar dio sredstava namijenjenih Hrvatskoj u 2016. i 2017. godini i da se izgubljeno vrijeme za pripremu projekata više ne može vratiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navela je da je 2014. vlada planirala realizirati projekte u visini od 2,9 milijarda kuna, a da je realizirano samo milijardu i 192 milijuna kuna, “a to je godina kada je trebalo doći do eksplozije povlačenja europskih sredstava”.

Također dodaje da je vlada u 2014. planirala ugovoriti 1,1 milijardu eura, a ugovoreno je samo 450 milijuna.

“Pritom, ni ti planovi nisu dovoljno ambiciozni da bi se izbjegao scenarij gubitka sredstava, a k tome se još debelo podbacuje u njihovoj realizaciji. To je problem na koji moramo ukazati”, rekla je Maletić, ponovivši da je Komisija osnovala posebnu radnu skupinu za osam zemalja članica koja im treba pomoći u povlačenju europskih sredstava te da je od tih osam članica Hrvatska najgora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maletić odbacuje i tvrdnje da novim članicama u početku treba više vremena da počnu realizirati povlačenje sredstava iz europskih fondova primjerenom brzinom, ističući da je to vrijedilo za zemlje koje su u EU ušle 2004., a koje nisu imale pretpristupni fond IPA koji je namijenjen upravo tome da zemlje kandidatkinje pripremi na kvalitetno povlačenje europskih sredstava.

“Kada je Komisija zatvorila pregovore s Hrvatskom u poglavlju 22, bila je sigurna da će ona biti uspješan primjer svim državama u korištenju fondova, a nažalost pretvorili smo se u loš primjer”.

Istaknula je da se vlada neutemeljeno hvali uspjesima u rastu izvoza i industrijske proizvodnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Komisija je komentirala da je taj rast premali u odnosu na rast koje su imale države iz 5. vala proširenja, koje su imale rast izvoza i industrijske proizvodnje od 20 posto”, kaže Maletić.

Na upit što će njezina stranka učiniti ako dođe na vlast, Maletić je rekla da će trebati ulagati puno više u pripremu projekata nego što je sada slučaj, zatim da će trebati pojednostaviti administrativne procedure, rješavati imovinsko-pravne probleme, te ubrzati postupke javne nabave.

“Mi radimo planove i nastojat ćemo sa svojim timovima taj posao što prije odraditi, ali gubitke u 2016. i 2017. više ne možemo izbjeći jer je ova vlada neugovaranjem sredstava na vrijeme zauvijek izgubila potrebno vrijeme”, rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.