Manje od 40 posto ilegalnih migranata koji dobiju nalog za deportaciju zaista napusti zemlje EU

migranti
Foto: Fah

U Europskoj uniji manje od 40 posto protjeranih ilegalnih imigranata se na kraju se vraća u svoju zemlju podrijetla ili u neku treću zemlju, utvrdio je Europski revizorski sud (ECA).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 2008. godine oko 500.000 stranih državljana dobilo je naredbu da napuste Europsku uniju, ali u prosjeku, to je učinilo samo njih 38 posto. U slučaju ljudi koji u EU stižu iz neeuropskih zemalja, taj se broj smanjuje na ispod 30 posto.

O ovom problemu se već neko vrijeme govori na razini EU. Na primjer, 2015. godine Europska komisija izradila je akcijski plan o deportaciji. Utvrdila je da ponovni prijem ilegalnih imigranata treba biti prioritetna briga u odnosima sa zemljama izvan EU-a.

>(FOTO) Breitbart otkriva: Centar za mirovne studije iz Zagreba uz pomoć Georgea Sorosa lobira u Bruxellesu za otvorene granice

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski revizorski sud sada ispituje napredak koji je EU postigla od 2015. Iako ne postoji jasan pregled koliko je novca EU potrošila za suradnju s trećim zemljama u pogledu ponovnog prihvata migranata, glede toga je pokrenuto najmanje 59 projekta vrijednih 641 milijun eura.

Podsjetimo, iako Europa održava imidž transparentnosti, u praksi je gotovo nemoguće doći do podataka EU i njenih država članica oko izdataka za migracije, a kamoli do procijene koliko su učinkovite, izvijestili su 2019. godine, u istraživačkom radu novinari Mešunarodnog centra za istraživačko izvještavanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.