U Europskoj uniji manje od 40 posto protjeranih ilegalnih imigranata se na kraju se vraća u svoju zemlju podrijetla ili u neku treću zemlju, utvrdio je Europski revizorski sud (ECA).
Od 2008. godine oko 500.000 stranih državljana dobilo je naredbu da napuste Europsku uniju, ali u prosjeku, to je učinilo samo njih 38 posto. U slučaju ljudi koji u EU stižu iz neeuropskih zemalja, taj se broj smanjuje na ispod 30 posto.
Less than 40 % of the irregular migrants ordered to leave the ?? #EU actually return to their home country or a third country. We will assess whether the suite of measures the @EU_Commission took after 2015 have improved #cooperation with priority third countries ?
— European Court of Auditors (@EUauditors) July 28, 2020
Tekst se nastavlja ispod oglasa
O ovom problemu se već neko vrijeme govori na razini EU. Na primjer, 2015. godine Europska komisija izradila je akcijski plan o deportaciji. Utvrdila je da ponovni prijem ilegalnih imigranata treba biti prioritetna briga u odnosima sa zemljama izvan EU-a.
Europski revizorski sud sada ispituje napredak koji je EU postigla od 2015. Iako ne postoji jasan pregled koliko je novca EU potrošila za suradnju s trećim zemljama u pogledu ponovnog prihvata migranata, glede toga je pokrenuto najmanje 59 projekta vrijednih 641 milijun eura.
Podsjetimo, iako Europa održava imidž transparentnosti, u praksi je gotovo nemoguće doći do podataka EU i njenih država članica oko izdataka za migracije, a kamoli do procijene koliko su učinkovite, izvijestili su 2019. godine, u istraživačkom radu novinari Mešunarodnog centra za istraživačko izvještavanje.