„S današnjim spoznajama ne bismo više zatvorili frizerske salone i trgovine“, izjavio je početkom tjedna njemački savezni ministar zdravstva Jens Spahn i time pokrenuo raspravu u medijima i na društvenim mrežama, piše Deutsche Welle.
Ministar zdravstva Jens Spahn (CDU) je naglasio da se u ožujku o virusu malo znalo, pa su zato i bile donesene predrastične odluke. Drugim riječima, prema današnjim saznanjima lockdown nije bio nužan u takvom strogom obliku. A ta ministrova izjava znači da ga u Njemačkoj više neće biti čak ni ako u jesen broj zaraženih naglo poraste. On je isključio i mogućnost ponovnog uvođenja potpune zabrane posjeta domovima za njegu starijih i nemoćnih osoba.
>The Spectator: Imunitet krda je i dalje ključan faktor za borbu protiv koronavirusa
Građani su naučili „kako se možemo zaštititi bez uvođenja tih mjera“, rekao je ministar Spahn. I istaknuo da su za zaštitu prije svega nužne maske, ali i održavanje distance i pridržavanje higijenskih mjera.
On je pozvao Nijemce da jesenski i zimski odmor provedu u Njemačkoj, jer se, kako je rekao, pokazalo da „određeni načini putovanja i odmora donose rizike i infekcije u Njemačku”.
Stefan Genth iz Saveza trgovine je to nazvao „dobrom viješću“ i dodao: „Novi lockdown sa zatvaranjem trgovina mnogi trgovci ne bi financijski preživjeli.“ Ingrid Hartges iz Njemačkog saveza hotelijera i ugostitelja je pozdravila ministrovu iskrenost i dodala da ono što vrijedi za trgovce i frizere mora vrijediti i za hotele i restorane.
No u strankama Unije, čiji je član i Jens Spahn, još uvijek vlada velika skepsa.
I kancelarka Angela Merkel (CDU) i bavarski premijer Markus Söder (CSU) i dalje zahtijevaju što veći oprez i ograničenja. No Spahn je dobio i podršku, među ostalim od stranačkog kolege saskog premijera Michaela Kretschmera: „S današnjim saznanjima bismo prije nekoliko mjeseci drugačije odlučili. Pa i danas odlučujemo drugačije. Mi smo naučili lekcije iz pandemije.“ Kretschmer je također pohvalio ministra zdravstva jer, kako kaže, „iz njegovog priznanja je vidljivo da su mjere, koje su sada još nužne, promišljene i razborite.”
Nakon izbijanja pandemije u ožujku njemačka vlada je odmah uvela najstrože mjere jer se bojala nekontroliranog širenja virusa. Trenutačno je situacija u Njemačkoj stabilna i nema naznaka nekog „drugog vala“. Na intenzivnoj njezi je oko 250 pacijenata, kod svih ostalih su simptomi takvi da nije potrebno bolničko liječenje.