Bliski suradnik predsjedničke kandidatkinje Marine Le Pen u četvrtak je izrazio sumnju u izvještaje francuskih obavještajnih službi kojima se za kemijski napad u Siriji optužuje sirijska vlada, što je suprotan stav od onog Emmanuela Macrona, rivala čelnice Nacionalne fronte.
Deklasificirani izvještaj objavljen u srijedu pokazao je da je francuska obavještajna zajednica zaključila kako su napad otrovnim plinom sarinom 4. travnja u Siriji izvele snage sirijske vojske.
U izvještaju se zaključuje kako su napad na grad Khan Sheikhoun, gdje je ubijeno više desetaka ljudi, naredili predsjednik Bashar al-Assad ili članovi njegovog užeg tima.
“Mislim da međunarodna zajednica smije sumnjati sve dok se ne provede međunarodna istraga pod palicom Ujedinjenih naroda”, istaknuo je za radio France Inter Florian Philippot, zamjenik Marine Le Pen.
“Ne mogu reći je li izvještaj točan ili nije, no (međunarodna zajednica) smije sumnjati jer smo već imali takvih slučajeva”, dodao je Philippot, aludirajući na na 2003. kad je netočan obavještajni izvještaj pokrenuo američku invaziju na Irak kojim je tada vladao Saddam Hussein.
Najnoviji napad kemijskim oružjem u Siriji potaknuo je američkog predsjednika Donalda Trumpa da naredi napad projektilima na sirijsku zračnu bazu.
Al-Assad je odbacio optužbe da je njegova vlada koristila nedopušteno oružje, te je istaknuo kako će Sirija dozvoliti samo “nepristranu” istragu tog incidenta. Rusija, saveznica sirijskog čelnika, 13. je travnja stavila veto na rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a kojom se osudio taj napad i htio stvoriti pritisak na Damask kako bi surađivao s istražiteljima.
Koji je plan B?
Marine Le Pen se za razliku od svog suparnika Macrona protivi trenutnoj francuskoj politici u Siriji u kojoj je Pariz podržao Assadove neprijatelje. Ona je sirijskog predsjednika opisala kao “jedino održivo rješenje” za sprječavanje napretka Islamske države u toj bliskoistočnoj državi, te je pozivala na koaliciju s Rusijom.
Le Pen je kritizirala Trumpovu odluku o napadu projektilima na Siriju, što je neobično za tu političarku koja američkog čelnika smatra ideološkim istomišljenikom.
“Veoma je moguće da je to učinio režim, no što to mijenja? I dalje vršimo zračne napade? Koji je plan B?”, upitao je Philippot na radiju.
“U diplomaciji često nije izbor između dobra i zla, nego između zla i najgorega”, dodao je.
“Smatram da se Bashar bori protiv Islamske države, te ne želim rat između Sjedinjenih Država i Rusije. Trebamo međunarodnu koaliciju”, zaključio je.
Sirija odbacuje francuski izvještaj
Sirijsko ministarstvo vanjskih poslova u četvrtak je odbacilo izvještaj francuskih obavještajnih službi kao “laži”.
“Zapadne države su postale toliko profesionalne u umjetnosti laganja, obmane i prijevare kako bi provele svoju politiku, uspostavile hegemoniju nad svijetom i vratile eru kolonizacije, skrbništva i tutorstva”, priopćilo je ministarstvo preko novinske agencije Sana.
Macron je u srijedu naglasio kako bi podržao daljnje napade na Assadova postrojenja za proizvodnju kemijskog oružja.
“Kad bih bio izabran, donio bih mjere u koordinaciji s (američkom) koalicijom, te ako je moguće pod mandatom Ujedinjenih naroda, no čak i bez toga, o neutralizaciji kemijskih kapaciteta Bashara al-Assada”, poručio je Macron za kojeg ankete tvrde da će pobijediti u srazu s Le Pen u drugom krugu izbora koji se održavaju 7. svibnja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa