Službeno potvrđeno: Katolički konzervativci Jaroslawa Kaczynskog osvojili apsolutnu većinu na izborima u Poljskoj

Konzervativna katolička stranka Pravo i pravda (PiS) postala je prva stranka koja je osvojila apsolutnu većinu u poljskom parlamentu od pada komunizma 1989., pokazali su u utorak službeni izborni rezultati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

PiS, koji vodi Jaroslaw Kaczynski, brat blizanac poginulog poljskog predsjednika Lecha, osvojio je 235 mandata u donjem domu parlamenta Sejmu u kojem sjedi 460 zastupnika, što mu omogućuje da vladu oformi sam, bez koalicijskih partnera.

Uvjerljiva pobjeda te stranke pokazuje da je ta 38-milijunaska zemlja napravila presudan zaokret udesno prema nepovjerenju prema Europskoj uniji, što otvara perspektivu mogućih napetosti između Varšave i njezinih ključnih saveznika u Bruxellesu.

Konzervativni PiS, koji se protivi prihvatu migranata s Bliskog istoka i iz Afrike, obećao je ojačati državni nadzor nad gospodarstvom, oporezovati banke i zaustaviti privatizaciju. Također želi smanjiti propisanu dob za odlazak u mirovinu te poreznim i financijskim poticajima povećati gospodarski rast do razine od pet posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kritičari strahuju da PiS ne pooštri postojeće uvjete za pribjegavanje pobačaju, oteža umjetnu oplodnju i poveća prisutnost vjeronauka u obrazovanju.

Zastupnik u Senatu stranke Pravo i pravda (PiS) Stanislaw Kogut izjavio je već u srpnju, kada PiS dođe na vlast, da će stručni odbor te stranke promijeniti zakon i učiniti liječenje neplodnosti moralno prihvatljivim.

Pobjednici, koji su u kampanji naglašavali da su za “pozitivne promjene”, dali su brojna obećanja poput smanjenja poreza i životne dobi odlaska u mirovinu te znatno povećanje obiteljskih naknada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stranke lijeve orjientacije nisu prošle izborni prag

Dosad vladajuća stranka centra Građanska platforma osvojila je 138 mandata, stranka Kukiz’15 imat će 42 zastupnika, liberalna Nowoczesna 28, a PSL 16.

Dvije stranke lijeve orijentacije nisu prošle izborni prag, što znači da ljevica neće biti zastupljena u parlamentu prvi put od 1989.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravo i pravda osigurala je uvjerljivu većinu i u gornjem domu parlamenta Senatu, a ako se zna da je predsjednik države Andrzej Duda u svibnju također izabran kao kandidat PiS-a, jasno je da je ta stranka osigurala praktično svu političku moć u zemlji, iako nije uspjela ostvariti dovoljnu većinu u parlamentu kako bi mogla mijenjati ustav, čemu u prošlosti njezine vlade nisu bile nesklone.

Pravo i pravda, stranka kojoj je nacionalna sigurnost i tradicijska obitelj na prvome mjestu

Poljska stranka desnoga centra Pravo i pravda (PiS – Prawo i Sprawiedliwość) osnovana je 8. lipnja 2001. godine, kada se bivša izborna koalicija Solidarnost (osnovana 1996.) iz 30 manjih stranaka podijelila na tri novoosnovane stranke.

Pravo i pravda postavila je ove ciljeve i vrijednosti kao bitne: za obitelj, odnosno za promicanje politike usmjerene na poticanje tradicijskog braka; socijalna država, do dekomunizacije lustracijom, briga za nacionalnu sigurnost, članstvo u EU, ali tako da ne bude na štetu Poljske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prve dvije godine predsjednik stranke bio je Lech Kaczyński, od 2003. predsjednik stranke je Jarosław Kaczyński. Stranka broji preko 20.000 članova.

U društvenim pitanjima PiS ima program blizak Katoličkoj crkvi, u vanjskoj politici je sklon nacionalizmu i euroskepticizmu, a na socijalnom planu obećava smanjenje poreza za najsiromašnije i sniženje dobi za odlazak u mirovinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.