Vijeće Europe za ljudska prava protiv slovenskog prijedloga zakona o azilu

foto HINA/ Tomislav PAVLEK/ ua

Prihvati li slovenski parlament predložene izmjene zakona o strancima kojima se radikalno ograničava pravo na azil, to bi bilo protivno međunarodnim obvezama Slovenije, a zemljama na balkanskoj migrantskoj ruti poslalo bi vrlo negativan signal, kazao je u razgovoru za vodeće slovenske medije od utorka povjerenik Vijeća Europe za ljudska prava Nils Muižnieks.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakonski prijedlog prema kojemu bi se stranci koji namjeravaju zatražiti azil odbijali već na granici bez individualnog tretmana u suprotnosti je s Europskom konvencijom o ljudskim pravima i s Konvencijom o izbjeglicama (tzv. Ženevskom konvencijom), kazao je Muižnieks u razgovoru za ljubljanske listove “Delo” i Dnevnik”.

“Problem predloženog zakona je da on ništa ne rješava, nego teret izbjeglica samo prebacuje na susjedne države i šalje im vrlo negativan signal jer one gledaju kako će postupiti Slovenija”, kazao je europski povjerenik, dodavši da bi odbacivanje potencijalnih azilanata već na granici bilo loše za Sloveniju i druge države u regiji.

Došlo bi do domino učinka i ugrožavanja ljudskih prava, smatra Muižnieks.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zato je moja poruka svim državama na izbjegličkoj ruti da više nisu tranzitne nego ciljne države za izbjeglice, da zato moraju povećati svoje kapacitete prihvata i mogućnosti za integraciju izbjeglica u svoja društva”, kazao je povjerenik Vijeća Europe.

Muižnieks je potvrdio da je predsjedniku slovenskog parlamenta Milanu Brglezu uputio dugo pismo u kojemu ga je pozvao da slovenski parlament ne prihvati takav zakon koji bi mogao štetiti Sloveniji i njenoj reputaciji u pogledu poštivanja ljudskih prava.

“Nadam se da zakon neće biti prihvaćen, ali ako se to dogodi, to će štetiti slovenskoj reputaciji u pogledu poštivanja ljudskih prava, a bojim se i izazivanja negativne lančane reakcije na balkanskoj ruti”, naveo je povjerenik VE u razgovorima za “Delo” i “Dnevnik”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Muižnieks navodi da je reagirao i u slučajevima problematičnog zakonskog rješavanja azilantske problematike u Španjolskoj, a osobito u Mađarskoj.

Ta je zemlja, kaže Muiežnieks, stvorila sustav prema kojemu je u njoj praktično nemoguće dobiti bilo kakav status međunarodne zaštite te se zbog toga našla pred sudom Europske unije.

U slučaju da prihvati zakon o strancima onako kako je sada predložen, to bi se moglo dogoditi i Sloveniji, upozorio je povjerenik za ljudska prava u Vijeću Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Grčka je u problemima zbog više od 60 000 tražitelja azila. Azilni sustav se razvija presporo, ali bi vraćanje izbjeglica iz drugih država u Grčku dovelo do nove humanitarne katastrofe”, kazao je Muiežnieks.

Slovenski premijer Miro Cerar kazao je u ponedjeljak, odgovarajući na kritike nevladinih i međunarodnih organizacija o predloženom zakonu, da Slovenija novi masovni priljev migranata ne bi mogla izdržati, da uz prava stranaca mora osigurati i pravo na sigurnost vlastitih građana, ali je dopustio da u parlamentarnoj proceduri može doći do promjena i ublažavanja odredbi o masovnom odbijanju zahtjeva za azil bez individualnog tretmana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.