Von der Leyen: Članice EU-a mogu smanjiti poreze i namete na energente

Ursula von der Leyen
epa09531455 President of the European Commission Ursula von der Leyen delivers a speech during a debate on 'The Rule of law crisis in Poland and the primacy of EU law' during a session of the European Parliament in Strasbourg, France, 19 October 2021. EPA/RONALD WITTEK / POOL *** Local Caption *** 57174682

Smanjenje poreza na cijenu električne energije jedna je od mjera koju države članice “vrlo brzo” mogu provesti kao odgovor na rast cijene plina, izjavila je na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u srijedu čelnica Europske komisije Ursula von der Leyen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Bartulica Vladi: Smanjite trošarine na gorivo, zamrzavanjem cijena može doći do poremećaja

> Analitičar Grubišić protiv ograničavanja cijena goriva: Država se nije odrekla svog dijela kolača

U raspravi sa zastupnicima o pripremama za sastanak Europskog vijeća 21. i 22. listopada Von der Leyen se osvrnula na kratkoročne mjere za pomoć kućanstvima i poduzećima zbog strelovitog rasta cijena energenata i kazala da “neke mjere mogu biti poduzete vrlo brzo po trenutnim europskim pravilima”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To su olakšice za kućanstva i poduzeća, državne subvencija i “smanjenje poreza i nameta”.

Predsjednica Komisije je pojasnila kako jedna trećina cijene struje ovisi o infrastrukturi, jedna trećina cijene je tržišna, a prosječno u Europskoj uniji trećina cijene ovisi o “porezima i nametima”.

“Postoje države članice s 50 posto udjela poreza i nameta u cijeni struje. Tu države članice mogu vrlo brzo djelovati”, istaknula je u raspravi, dodavši da je 20 država članica poduzelo mjere u tom smjeru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Primjerice, u utorak je češka vlada na odlasku obustavila naplatu PDV-a na električnu energiju i plin za studeni i prosinac. U Hrvatskoj PDV na isporuku struje iznosi 13 posto, a na isporuku plina 25 posto.

Rast cijena energenata u Europi rezultat je kombinacije faktora – ekonomskog oporavka svjetske ekonomije nakon koronakrize i duge prošlogodišnje zime, manjeg opsega opskrbe u Europi i rekordno niskih zaliha plina na kontinentu te veće potražnje iz drugih dijelova svijeta poput istočne Azije koja plaća višu cijenu energenta.

Europa je sve ovisnija o prirodnom plinu zbog napuštanja ugljena i nuklearne energije, a Rusija i Norveška su zbog tehničkih razloga morale smanjiti svoje pošiljke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Von der Leyen: Zeleni plan je ključ europske energetske suverenosti

Predsjednica Europske komisije apostrofirala je problem ranjivosti Europske unije na cijene energenata jer se 90 posto plina i 90 nafte u EU-u uvozi.

„Prijelaz na čistu energiju ključan ne samo za planet, nego za naše gospodarstvo i otpornost“, kazala je.

„Zeleni plan je, srednje i dugoročno, ključan stup europske energetske suverenosti u 21. stoljeću“, dodala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EU stoga treba “ubrzati energetsku tranziciju”, ali u prijelaznom razdoblju mora diverzificirati dobavljače i očuvati prirodni plin kao prijelazni energent. Također je, smatra Von der Leyen, potrebno dokinuti spekulacije na energetskom tržištu, evaluirati funkcioniranje tržišta električne energije kako bi se donijele preporuke za borbu protiv “ekstremne volatilnosti cijena”, bolje surađivati sa stranim dobavljačima plina i riješiti pitanje skladištenja plina

Anže Logar, ministar vanjskih poslova Slovenije, koja predsjeda Vijećeme Europske unije, najavio je na plenarnoj sjednici da će se na samitu 21. i 22. listopada raspravljati o rastu cijene energenata u EU-u, migracijama, odgovoru na pandemiju Covida-19, pri čemu se očekuje dogovor o novom paketu za zdravstvo, trgovinskoj politici unije i digitalnoj transformaciji EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.