U emisiji Otvoreno razgovaralo se o međunarodnoj arbitraži u slučaju INA-MOL. Urednik Nacionala Berislav Jelinić rekao je da posjeduje još jedan ugovor. Gostovali su još: Dražen Bošnjaković, saborski zastupnik HDZ-a, Orsat Miljenić, saborski zastupnik SDP-a, Davor Štern, bivši direktor INA-e, Ivan Brodić, urednik portala Energypress i Davor Gjenero, politički analitičar.
Objavljuju kako su prvi izravni ugovor Josipa Petrovića s MOL-om osobno potpisali Zsolt Hernadi i Zoltan Aldott. Predsjednik Uprave INA-e time je angažirao Petrovića da lobira za MOL, tvrdi glavni urednik Nacionala.
Ivan Brodić pitao ga je iz koje je godine taj ugovor, na što je Jelinić odgovorio da je ugovor iz 2011. godine. Te gospodin Aldott je bio, ako se ne varam, izvršni direktor MOL-a, tako da je sasvim vjerojatno da je mogao potpisati takav ugovor i on nije, ako je to iz te godine, potpisao taj ugovor iz pozicije generalnog direktora INA-e, rekao je.
Jelinić smatra kako je suradnja lobista MOL-a Josipa Petrovića i tvrtke Ane Karamarko, za Tomislava Karamarka, nešto puno gore od samog sukoba interesa. Gospodin Karamarko je vrlo nespretno reagirao. Temeljno i ključno pitanje je to da je on lagao hrvatskoj javnosti, odnosno, on je prešutio pravu prirodu svoga odnosa s gospodinom Petrovićem kada je, na izravan upit novinara, rekao da je Petrović njegov prijatelj iz košarkaškog kluba. Nije spomenuo da mu je godinama unosno financirao suprugu.
Davor Gjenero smatra da je 2 500 eura mjesečno, za usluge tvrtke Karamarkove supruge, bagatelna cifra. Ako je netko u Hrvatskoj spreman trgovati utjecajem za 2 i pol tisuće eura, onda smo u jako ozbiljnim problemima, rekao je.
Davor Štern pojasnio je razliku između termina konzultant i lobist. Konzultant daje savjete iz polja svojeg specifičnog znanja, obrazovanja i prakse. Lobist može raditi zagovaranje i ne mora bit stručan u tom području. On može komunicirati s ljudima i pokušati nagovarati i zagovarati.
Kada je riječ o sporu INA – MOL, Dražen Bošnjaković je rekao da je HDZ prvenstveno za dogovor s partnerima, jer je, kako kaže, INA tvrtka od nacionalnog strateškog interesa. Bilo bi razumno sjesti za stol i srediti tako da tvrtka ide dalje naprijed, da se njome dobro gospodari. Ako do toga dođe, onda sami postupci nemaju smisla. Ako takvog dogovora nema, onda postupak treba nastaviti. Sporno je ono što Mađari ističu da nismo mi ispunili neke obveze vezane za otkupljivanje plinskog biznisa, da nije izvršena modernizacija rafinerije, da način upravljanja nije sukladan zakonima… Ako se to uspijemo za stolom dogovirit, imamo preduvjete za to da arbitraža nema smisla.
Orsat Miljenić rekao je da mu nije jasan stav HDZ-a o arbitraži, pogotovo Karamarkov. Polovica Vlade Mađarima šalje poruku da stojimo odlično u arbitraži. Druga polovica Vlade kaže- izgubit ćemo pa ćemo s vama razgovarati. Premijer kaže sad ću ja razmišljat pa ću vidjet. To ugrožava hrvatski nacionalni interes, smatra Miljenić. Kasnije je nadodao da Karamarko nema nikakvu vjerodostojnost jer ga je ovaj slučaj, kako kaže, obilježio trajno. Bošnjaković smatra kako je ovo jedna afera kojom kolege žele zaradit političke poene i sude bez postupka.
Brodić smatra da je politika INA-i štetila od njenog osnutka do danas. Rekao je da arbitraža uvijek završava time da se strane upućuju na sud ili na dogovor te smatra da će i u ovom slučaju biti tako. Misli da je dogovor najbolje rješenje. Davor Štern također smatra da treba pregovarati. Dogovor je iznimno bitan i dogovor treba postići, zaključio je Bošnjaković.