Grubišić: Nagodbu mora odobriti Knighthead i svi kreditori u roll-upu

Buran sastanak u Agrokoru. Propala nagodba! Dobavljači se ne slažu s predloženim modelom. Izvanredni povjerenik Ante Ramljak poručuje da su zauzete početne pozicije te da o svemu slijede mjeseci razgovora. Bila je to tema sinoćne emisije Otvoreno u kojoj su gostovali financijski savjetnik Andrej Grubišić, ekonomski komentator Ratko Bošković, novinar Slobodne Dalmacije Frenki Laušić i ekonomski komentator HRT-a Željko Kardum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobavljači su u jako lošem položaju, smatra Andrej Grubišić. Bez obzira na njihove prijetnje, misli da će na kraju biti jedan mali dodatni kompromis, koncesija s druge strane koja će samo promijeniti jačinu gorčine u ustima, ali suštinski materijalno ništa se neće promijeniti. Bilo koji oblik nagodbe mora odobriti Knighthead, kao i svi kreditori u roll-upu. Istaknuo je konstataciju Ante Ramljaka – da ne pregovaraju s njim, on je samo administrator, a vjerovnici se moraju dogovoriti. Stvorena je iluzija da je Ramljak dobročinitelj koji će učiniti puno dobroga uz blagoslov politike na tragu nacionalnih interesa. Objasnio je da ispada, prema predloženoj nagodbi, da će dobavljači dobiti 15-20 posto od svojih ukupnih potraživanja, što nije bilo u skladu s njihovim očekivanjima. Mnogi su se vjerojatno probudili iz sna u kojem su vjerovali u Lex Agrokor, koji je, smatra Grubišić, iluzija. Mit je da političaru mogu riješiti problem – praksa pokazuje da nije tako, rekao je Grubišić, a pobjednici cijelog ovog procesa bit će roll up kreditori i savjetnici. Za 12 mjeseci oni više neće biti ovdje, a problemi će ostati domaćoj ekipi, zaključio je Grubišić.

Ratko Bošković smatra da sama struktura nagodbe nije takva da bi dobavljači trebali biti nezadovoljni – alternativa bi bila da nema ni holdinga ni koncerna, nego da dobavljači dobiju udjele u dosad ovisnim poduzećima, a oni to ne žele. Vjerojatno, kad su zbrojili i vidjeli potraživanja višeg reda, osiguranih i potom neosiguranih, shvatili su da će morati podnijeti silnu žrtvu i to im se nije dopalo, rekao je Bošković. Objasnio je prijedlog u nagodbi da se formira holding – on ne upravlja poduzećima, već samo udjelima u poduzećima. Kao glavnu slabost takve konstrukcije, Bošković vidi položaj manjinskih vlasnika ovisnih poduzeća u koncernu Agrokor.  Prijedlog u nagodbi da se u strukturu holdinga može uključiti neki strukturno subordinirani dug, tj. da se holding dodatni zaduži, a proizvodna poduzeća to ne uspiju platiti, na kraju će samo odgoditi slom Agrokora, smatra Bošković.

Željko Kardum objasnio je sve koristeći metaforu dvije vreće – u jednoj su potraživanja i ta vreća je veća, a druga vreća je imovina Agrokora koja je manja. Treba nekako uskladiti te dvije vreće, tj. ošišati vreću potraživanja da bi se osnovala zrcalna tvrtka u kojoj će se prenijeti potraživanje, imovina. Podsjetio je da su mali dobavljači u potpunosti isplaćeni. Rekao je da dobavljači sada moraju odlučiti – hoće li pet posto većeg kolača ili stečaj pa pet posto od manjeg kolača. Ako se dobavljači sada ne dogovore, sljedeći scenarij bit će još gori po njih, tj. dobit će još manje, smatra Kardum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobavljači se osjećaju moćno i ujedinjeni jer jedino tako mogu opet zaprijetiti, rekao je Frenki Laušić. Smatraju da imaju dovoljno glasova u skupštini vjerovnika da sruše nagodbu, ali Laušić kaže da je neslužbeno doznao da nemaju. Ovo se pretvara u pokerašku igru i gleda se tko će prvi trepnuti i trajat će mjesecima, kaže Laušić. Čak i ako nagodba uspije, vjerovnici će prirodno tražiti da na kraju nagodbe vrijednost firme bude što veća kako bi i dugovi koji će se otplaćivati bili što veći, a otpis što manji. A zadaća Ramljaka je da osigura da firma može u budućnosti vraćati te obveze, tj. da firma na kraju nagodbe vrijedi što manje da bi otpis dugova bio na kraju što veći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.