Proizvođačke cijene u eurozoni porasle prvi puta u ovoj godini

U lipnju su proizvođačke cijene u eurozoni porasle 0,1 posto na mjesečnoj razini, kao i u Europskoj uniji, što je njihov prvi rast od prosinca prošle godine, dok su u Hrvatskoj pale, pokazuju danas objavljeni podaci Eurostata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvješće europskog statističkog ureda ukazuje na blago popuštanje deflacijskih pritisaka, premda su na godišnjoj razini proizvođačke cijene pale za 0,8 posto kako u EU, tako i u eurozoni. To je, naime, manje u odnosu na 1-postotni pad tih cijena u svibnju.

Skroman rast proizvođačkih cijena na mjesečnoj razini navodi na zaključak da se ni idućih mjeseci ne može očekivati značajniji rast potrošačkih cijena.

Prošloga je tjedna Eurostat objavio da je inflacija u eurozoni u srpnju skliznula na svega 0,4 posto, najnižu razinu u gotovo pet godina i znatno ispod ciljane razine Europske središnje banke od ‘blizu 2 posto’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog toga će ECB i dalje pod pritiskom da dodatnim labavljenjem monetarne politike potakne rast cijena i, dakako, gospodarstva eurozone.

Rast proizvođačkih cijena od 0,1 posto na mjesečnoj razini u eurozoni ponajviše se zahvaljuje rastu cijena energenata za 0,5 posto.

Pritom je najveći rast proizvođačkih cijena, za 0,9 posto na mjesečnoj razini, zabilježen u Španjolskoj, a slijede Latvija, s rastom od 0,6 posto, te Grčka i Mađarska, s rastom od 0,4 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći pad cijena, za 0,9 posto na mjesečnoj razini, zabilježen je, pak, u Litvi, dok su u Estoniji cijene pala za 0,8, a u Danskoj za 0,4 posto.

U Hrvatskoj su, pak, prema podacima Eurostata, proizvođačke cijene u lipnju pale za 0,2 posto u odnosu na svibanj, kada su stagnirale na mjesečnoj razini.

Na godišnjoj su, pak, razini proizvođačke cijene u Hrvatskoj u lipnju pale za 2,8 posto, više nego u svibnju, kada je zabilježen pad od 2,4 posto na godišnjoj razini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.