Stočari: Iduća Vlada mora nam osigurati kvalitetno financiranje

Zagreb, 31.08.2015 - Održan je prvi iz serije okruglih stolova koje Zbor agrarnih novinara HND-a i Društvo agrarnih novinara Hrvatske pripremaju na temu: Što poljoprivrednici oèekuju od buduæe Vlade? O problematici stočarske proizvodnje govorili su: Goran Pajnić (3L), predsjednik Grupacije poljoprivrede i prehrambene industrije pri HUP-u, Toni Raič (4L), vlasnik tvrtke Stočarstvo Raič iz Gudovca koja se bavi tovom junadi, Drago Rusmirović (5L), vlasnik tvrtke Protein iz Bobote koja u vlastitim tovilištima i kooperaciji godišnje proizvede više od 20 tisuæa tovljenika, Stjepan Sabljak (4D), direktor Koke iz Varaždina, Stjepan Trcak (3D), vlasnik Agrozeline iz Komina, tvrtke s velikim investicijama u tovilišta za svinje, Ružica Vukovac (2L) iz Velike Kopanice, vlasnica OPG-a (proizvoðaèi mlijeka), Dominik Zeko (2D), vlasnik tvrtke Eko Vedrine iz Gospiæa, ekonomist roðen u Hamburgu, a nakon što je prodao softverku tvrtku došao je živjeti u Hrvatsku i u Medku gradi farmu mlijeènih krava. Na fotografiji su i moderatoriMarinko Petkoviæ (D) i Martin Vuzkoviæ (D). foto HINA /Zvonimir KUHTIÆ/zk

Iduća Vlada treba stočarstvu osigurati kvalitetno financiranje, a država se mora odrediti je li joj proizvodnja hrane strategija ili ne, poruke su sa okruglog stola o očekivanjima poljoprivrednika od buduće Vlade, koji su danas organizirali Zbor agrarnih novinara HND-a i Društvo agrarnih novinara Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi iz serije planiranih okruglih stolova, posvećen stočarstvu, okupio je neposredne proizvođače, predstavnike znanosti i struke, te političkih stranaka koje u svojim programima imaju poljoprivredu.

Stočari su nabrojali niz poteškoća s kojima se suočavaju, od nerazumjevanja bankarskog sektora, preko problema s dobivanjem državne zemlje, do nedostatka dijaloga s institucijama, pa i resornim Ministarstvom poljoprivrede.

Do 2102. godine nismo se mogli rješiti bankara, danas je stanje bitno drugačije, kaže Stjepan Trcak, vlasnik tvrtke s velikim investicijama u tovilišta za svinje. Od iduće Vlade očekuje da stočarstvu osigura kvalitetno financiranje, kako bi se popunili skupo plaćeni objekti koji sada, mahom, zjape poluprazni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proizvođači upozoravaju i na probleme s dobivanjem državne zemlje. Peradarstvo, koje čini 19 posto ukupne stočarske proizvodnje, nema pravo ni na poticaje niti na zemlju, što je nonsens želi li se osigurati vlastita i kvalitetna sirovina, kaže Stjepan Sabljak, direktor varaždinske tvrtke Koka.

Državnom zemljišnom politikom nije zadovoljna ni Ružica Vukovac s OPG-a iz Velike Kopanice koje proizvodi mlijeko. Naš OPG ima 250 goveda, od čega stotinjak muznih krava, a uspjeli smo jedva dobiti 20 državnih hektara, kaže Vukovac.

Kritizirala je i odluke prošlih Vlada spram poljoprivrede. “Sve odluke svih Vlada su nas pregazile, sretni smo da smo preživjeli, kaže Vukovac i navodi da je od 58.000 proizvođača mljeka, koliko ih je bilo 2000-te, preživjelo svega njih 6.000. Smatra da su OPG-ovi ključni element za obnovu sela, te da je prekid “egzodusa iz Slavonije” povezan s opstankom OPG-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dominika Zeku, mladog ekokomistu koji je prodao softversku tvrtku u Njemačkoj pa u Lici gradi farmu mliječnih krava, muči i državno i privatno poljoprivredno zemljište. Privatnim česticama u Lici teško je utvrditi vlasnika, a zemlja je toliko zapuštena da treba tri do četiri godine da ju se privede svrsi, kaže Zeko.

Predsjednik Grupacije poljoprivrede i prehrambene industrije pri HUP-u Goran Pajnić zabrinjavajućim drži što u zadnjih desetak godina, osim ukupne poljoprivredne proizvodnje, pada i proizvodnja stoke, i to puno brže.

Početkom 80-ih godina Hrvatska je proizvodila 2,1 milijun svinja, danas oko milijun, a godišnja potražnja za svinjskim mesom je 2,4 milijuna. Hrvatska se u idućih pet godina mora vratiti proizvodnji od dva milijuna svinja godišnje, a prednost nam je što smo zemlja bez GMO-a, i to treba brendirati, ističe Pajnić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.