Autonomna ženska kuća u znak protesta povukla svoju predstavnicu iz radne skupine za Obiteljski zakon

Zagreb, 14.12.2015.- Autonomna ženska kuæa Zagreb u prigodi obilježavanja 25 godina rada održala je u Europskom domu okrugli stol "Provedba Zakona koji štite žene od muškog nasilja". Na slici predsjednica Autonomne ženske kuæe Zagreb Neva Tolle, odvjetnica Autonomne ženska kuæe Zagreb Sanja Bezbradica Jelaviæ i pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubièiæ. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ ua

Autonomna ženska kuća Zagreb zatražila je u srijedu od Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku da razriješi njihovu predstavnicu Sanju Bezbradicu Jelavić iz sastava radne skupine za izradu novog Obiteljskog zakona, jer smatraju kako sastav skupine nije dobro izbalansiran, budući da je u širu radnu skupinu uvrštena predstavnica samo jedne ženske udruge koja se zalaže za unaprjeđenje ljudskih prava žena, s posebnim fokusom na zaštitu žena koje su preživjele partnersko nasilje i njihovu djecu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Radna skupina je sastavljena od članova koji čine užu i širu radnu skupinu. Promišljanja uže radne skupine samo djelomično i rjeđom dinamikom postaju dostupna članovima šire radne skupine pa je stoga bitno smanjen doprinos šire radne skupine, a vjerujemo da je uža radna skupina već obavila veći dio rada na prijedlogu novog zakonskog teksta”, navodi u pismu predsjednica Autonomne ženske kuće Zagreb Neva Tolle.

Ističe kako su pristale sudjelovati u radnoj skupini uvjerene da je njezin zadatak otklanjanje pravne nesigurnosti i velikih problema do kojih je došlo primjenom Obiteljskog zakona iz 2015., te unaprijediti Obiteljski zakon iz 2003.g. zadržavanjem pravnog kontinuiteta i uvažavanjem europske pravne stečevine.

“S obzirom da se u radu radne skupine već počinju otvarati teme koje mogu dovesti do nepravičnog definiranja izvanbračne zajednice koje bi oslabile poziciju žene koja također doprinosi u stvaranju imovine tijekom izvanbračne zajednice; problematiziraju se pravni učinci izvanbračne zajednice koji mogu dovesti do stavljanja žena u bitno nepovoljniji položaj nego što je to bilo do sada; otvaraju se teme opravdanosti prava na posvojenje djece od izvanbračnih partnera, naša udruga odlučila je da neće sudjelovati u daljnjem radu”, navodi se u pismu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne smatraju dobrim ni medijsko polariziranje u kojem je došlo do izražaja nedemokratično neuvažavanje prava na kritičku svijest i drugačije mišljenje.

“Naša udruga je u proteklom razdoblju poduzimala brojne aktivnosti i slala brojne prijedloge s ciljem stvaranja pravnog okvira koji će izjednačiti efekte izvanbračne zajednice s bračnom na području propisa koji se nisu do sada uskladili sa Zakonom o suzbijanju diskriminacije (set poreznih zakona uglavnom); koji će omogućiti posvajanje djece izvanbračnim partnerima, imajući prije svega u fokusu potrebe i dobrobit djece, te koji će štititi i niti na koji način neće biti na štetu ženama koje su preživjele partnersko nasilje i njihovoj djeci”, kaže se u pismu.

U Autonomnoj ženskoj kući Zagreb nadaju se da će prijedlog zakona biti promišljen i da će u cijelosti štititi i imati u fokusu prava zlostavljanih žena i njihove djece, da zakon neće izjednačavati prava djece i prava roditelja te tumačiti ravnopravno roditeljstvo na način da se ugrozi pravilan psihofizički razvoj djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također se nadaju da pravni učinci zakona neće biti nepovoljni u odnosu na žene generalno, u odnosu na žene koje su preživjele nasilje, kao i u odnosu na majke koje se u posljednje vrijeme olako proglašava manipulatoricama koje otuđuju djecu čak i onda kada djecu opravdano štite od počinitelja nasilja i traže pritom pomoć i podršku institucija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.