Doznajemo: Tomašević opet dozvolio razglas za ometanje krunice; zašto im ne smeta Hare Krišna?

Hare Krišna
Foto: snimka zaslona, fah, Montaža: Narod.hr

Uoči još jedne muške krunice u subotu, doznajemo kako je Grad na čelu s Tomislavom Tomaševićem ponovno skupinama koje se protive molitvi dozvolio postavljanje razglasa kojim opstruiraju molitelje. Isti tretman očito je samo za katolike s obzirom na to da hinduistička sekta Hare Krišna često u centru Zagreba demonstrira svoja uvjerenja, koja se u najmanju ruku kose s onim što propagiraju udruge i pojedinci koji se glasno protive javnom iskazivanju vjere kada su katolici u pitanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je vjerska sloboda zajamčena Ustavom Republike Hrvatske, u Zagrebu na čelu s Tomaševićem to se zanemaruje, a dozvolama za razglas dopušta napade i diskriminaciju katolika. Dok pripadnici Hare Krišna redovno paradiraju gradom bez da ih itko ometa, čini se da su katolici trn u oku sadašnje vlasti.

Tomašević dozvolom da se razglasom ometa molitva krunice, osporava pravo na vjeroispovijest i javno izražavanje vjere na koju građani imaju pravo i to im garantira Ustav.

Ovakvom opstrukcijom, Grad Zagreb na čelu s Tomaševićem krši Ustav RH koji jamči ”slobodu savjesti i vjeroispovijedi i slobodno javno očitovanje vjere ili drugog uvjerenja”. Građani imaju pravo na javno očitovanje svoje vjere, a molitva krunice uz to je kao okupljan je svake prve subote u mjesecu i prijavljena policiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, zanimljivo je kako bi upravo hinduistička sekta Hare Krišna mogla biti u fokusu onih koji svake prve subote u mjesecu prosvjeduju protiv javne molitve krunice i traže zabranu iste zbog nakana molitelja.

Prosvjednici očito imaju problem samo s katolicima

Odnos prema ženama, odnos prema braku i rađanju djece, obitelji, homoseksualcima ove istočnjačke sekte nije nimalo progresivan…

Možda bi aktivistica queer udruge Domino Arijana Lekić Fridrih koja je pokrenula tzv. prosvjed protiv muške krunice trebala pogledati što ova hinduistička sekta govori o ženskim pravima pa sljedeći put kada se na Trgu bana Jelačića okupe ljudi u narančastima sarijima i bubnjevima, stati ispred njih i prosvjedovati.

Možda će vas zanimati

Tko je Arijana Lekić Fridrih? Smetaju joj muškarci koji klečeći mole krunicu i proslava Oluje

Autorica je sedmominutnog dokumentarnog filma ‘Parada’ koji daje prikaz zagrebačkog vojnog mimohodapovodom 20. godišnjice Oluje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovako ispada da ima problem samo s katolicima, da su prosvjedi protiv muške krunice zapravo napad na katolike, a da nisu tu radi navodne zaštite žena. Da jesu, možda bi se slični prosvjedni mogli održati i za vrijeme pohoda Hare Krišna centrom Zagreba, ispred džamije ili sjedišta jedne od židovskih zajednica.

Tko su Hare Krišna?

Međunarodno društvo za svjesnost Krišne (ISKCON – ”International Society for Krishna Consciousness”, poznato kao pokret Hare Krišna, utemeljio je 1966. Šrila Prabhupada. Sljedbenici pokreta bhakti, poznati i kao bhakte ili vaišnave, štovatelji su Krišne ili Njegovih glavnih ekspanzija, kao što su Rama ili Narayana.

Sljedbenici bhakti dolaze iz različitih područja života, s različitim stupnjevima posvećenosti. Primjena bhakti-yoge dostupna je svima. Osnova njihova učenja je da je pravi identitet duhovan te da su “sva su živa bića na svijetu duše koje se poistovjećuju s tijelima u kojima se nalaze”, stoji na stranicama ISKCON-a Zagreb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Udar na katolike: Doznajemo, Tomašević izdao dozvolu za razglas kojim je ometana molitva krunice

Tomašević je u petak izdao dozvolu za postavljanje razglasa na Trg bana Jelačića u isto vrijeme kada se već tradicionalno tamo održava muška molitva krunice

Hare Krišna i homoseksualnost

Kada je riječ o stavu prema homoseksualnosti, Hare Krišna nisu baš progresivni. Njihov utemeljitelj, kažu, nije diskriminirao na temelju seksualne orijentacije, no osuđivao je homoseksualni seks, dok je za heteroseksualni seks smatrao da može biti produhovljen tako da ima djecu i njihov odgoj u svjesnosti Krišne, što nije moguće putem homoseksualne spolne aktivnosti. Prema Prabhupadovim riječima “homoseksualni apetit muškarca za drugim muškarcem je demonski i nije za bilo kojeg zdravog muškarca u uobičajenom životu”, stoji na DBpediji.

>Što je sekta Hare Krišna?

Nadalje, po pitanju braka između homoseksualaca, vedska/vaišnavska tradicija ne odobrava homoseksualne brakove. Homoseksualni parovi ne mogu imati vedsko vjenčanje u Krišnin hram. No, kažu, u slučaju da su neki homoseksualni parovi zainteresirani za vaišnavsku filozofiju, mogu doći na ISKCON–ove programe, ali ne mogu živjeti u okviru hramske zajednice, objašnjavaju na portalu namijenjenom alternativcima Magicus.

Jedno istraživanje u Sloveniji za potrebe znanstvenog rada, pokazalo je da pripadnici Hare Krišne imaju odbijajuće stavove prema predbračnim spolnim odnosima, a još negativniji stav imaju prema homoseksualnim spolnim odnosima. “Približno 70% pripadnika ISKCON-a i aktivnih katolika smatra da su homoseksualni odnosi uvijek ili gotovo uvijek nešto loše”, opisuje u znanstvenom radu Aleš Črnič.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stav prema ženama

I u stavu prema ženama, bhakti su jako tradicionalni. Također na portalu Magicus objašnjavaju da je s “materijalne točke gledišta, opće poznato da su žene slabiji (nježniji) spol kojemu je po zakonitostima prirode potrebna zaštita muškarca”. Nadalje navode da je uloga žene da rađa, da se brine o djeci, mužu i kući, dok muškarac “nosi odgovornost za sigurnost i zadovoljenje prirodnih potreba obitelji (prebivalište, hrana, odjeća, zdravstvena zaštita, itd.) Žene ne samo da su tjelesno slabije od muškarca, već i njihovo psihičko ustrojstvo ukazuje na inferiornije psihičke sposobnosti u odnosu na muške.”

Možda će vas zanimati

Muška krunica u Zagrebu: Prosvjednici razglasom ometali molitelje, sve je bilo puno policije

Uz Zagreb, krunicu će muškarci moliti, na vlastite nakane u još deset hrvatskih gradova, javljaju organizatori

“Nikada nisam toliko požalila što sam rođena kao žena otkad sam se pridružila ISKCON pokretu. Nikada nisam bila toliko kritizirana, zlostavljana, klevetana, neshvaćena ili kuđena, jer imam tijelo ove žene. To jako otežava obavljanje moje službe i/ili pomaganje drugima u njihovoj službi, ako oni uvijek razmišljaju o ovim tjelesnim imenovanjima, umjesto o konstruktivnim stvarima koje bih mogao učiniti ili reći da im pomognem u njihovoj službi i da pomognem ovom pokretu naprijed.

Ako ste slobodna žena (brahmacarini), svaki muškarac misli da je autoritet i vikat će na vas ako mu se prohtije. Ali, gore je kad si u braku, jer imaš jedan autoritet i moraš se prepustiti njegovoj nepopustljivoj, gospodarećoj naravi”, stoji u referatu predstavljenom na međunarodnoj konferenciji CESNUR.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.