U Španjolskoj se otvara najveća tvornica tzv. umjetnog mesa na svijetu

mesa
iStock

Brazilski proizvođač mesa JBS priopćio je da je njegova podružnica BioTech Foods započela izgradnju svoje prve komercijalne tvornice u Španjolskoj za proizvodnju mesa uzgojenog u laboratoriju, koja bi trebala biti dovršena do sredine 2024. godine, piše Reuters

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvornica, za koju JBS kaže da će biti najveća laboratorijski uzgojena tvornica mesa na svijetu, trebala bi proizvoditi više od 1000 metričkih tona uzgojene govedine godišnje, rekao je JBS. Rekao je da bi mogao povećati kapacitet na 4000 metričkih tona godišnje u srednjem roku.

“Nova tvornica BioTech stavlja JBS u jedinstvenu poziciju da predvodi segment i vozi ovaj val inovacija”, rekao je Eduardo Noronha, voditelj poslovanja s dodanom vrijednošću JBS-a USA.

>Vrček: Italija protiv sintetske hrane – ‘Ne’ kukcima u brašnu i mesu iz epruvete

JBS je 2021. godine stekao 51% udjela u španjolskom BioTechu u ugovoru vrijednom 100 milijuna dolara, pri čemu je 41 milijun dolara usmjeren na izgradnju tvornice koja će se nalaziti u San Sebastianu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Uz izazove koji se nameću globalnim opskrbnim lancima, uzgojeni proteini nude potencijal za stabilizaciju sigurnosti hrane i globalne proizvodnje proteina”, rekao je suosnivač i izvršni direktor BioTech Foodsa Iñigo Charola u izjavi.

JBS je rekao da BioTech planira postupno povećati svoje proizvodne kapacitete kako bi zadovoljio sve veću potražnju potrošača, a kao ključna tržišta vidi Australiju, Brazil, Europsku uniju, Japan, Singapur i Sjedinjene Države.

BioTech proizvodi svoje tzv. kultivirano meso iz uzorka stanica prikupljenih od stoke i uzgojenih u tkivo, slično onom proizvedenom u tijelu životinje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brazilski prerađivač piletine i svinjetine BRF SA također se upustio u sektor uzgojenog mesa ulaganjem od 2,5 milijuna dolara u izraelski start-up Aleph Farms 2021. godine

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.