Vršiteljem dužnosti ravnatelja Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju imenovan je Ivan Macanić, koji je do sada bio na dužnosti zamjenika ravnatelja, a imenovan je nakon što je dosadašnjem ravnatelju Anti Pezi istekao mandat, objavili su u petak iz Agencije.
Dosadašnjem ravnatelju Agencije za plaćanja Anti Pezi mandat je istekao 9. ožujka, a dok ne raspiše natječaj za novog ravnatelja, Upravno vijeće Agencije imenovalo je Ivana Macanića vršiteljem dužnosti ravnatelja, navodi se u priopćenju.
“Imenovanjem Ivana Macanića osiguran je kontinuitet poslovanja Agencije u jeku priprema za isplatu izravne potpore poljoprivrednicima za 2015. godinu, provedbe nove IAKS kampanje za 2016. godinu te obrade projekata iz natječaja za mjere ruralnog razvoja”, ističu iz Agencije.
Ivan Macanić, rodom iz Slavonije, diplomirani je inženjer agronomije, a u Agenciji radi od njena osnivanja 2009. godine.
Macanić je u deset godina iskustva obavljao poslove voditelja odjela za proizvodno nevezanu potporu, zatim direktora sektora za izravnu potporu, a posljednje četiri godine obavljao je dužnost zamjenika ravnatelja Agencije za plaćanja.
Istovremeno, u zadnje dvije godine Macanić je bio voditelj IPA Twinnig projekta “Priprema hrvatske agencije za plaćanja za provedbu Zajedničke poljoprivredne politike i Zajedničke ribarstvene politike EU za razdoblje nakon 2013. godine”, za koji je EU osigurala 1,7 milijuna eura, navode iz Agencije.
Podsjetimo, skupina poljoprivrednika iz Đakovštine tvrdila je da ministar Tihomir Jakovina i ravnatelj Agencije za plaćanje u poljoprivredi Ante Pezo oštetili su državni proračun za više od 100 milijuna kuna!
Učinili su to kada su izravnom pogodbom podijelili 48 tisuća hetara državnog poljoprivrednog zemljišta, a sve na temelju Zakona o poljoprivrednom zemljištu koji je na snazi bio 30 dana, od 1. svibnja do 30. svibnja. Upisali su nove korisnike zemljišta u ARKOD, a novi korisnici prijavili su se za poticaje za spomenutu zemlju. To zemljište novi korisnici nisu niti obradili niti posijali, a dobit će poticaj za njega. Radi se o oko 48 tisuća hektara, a ako u obzir uzmemo činjenicu da se po hektru dobije 2250 kuna, dolazimo do iznosa od 108 milijuna kuna Ministarstvo i Agencija korisnicima su dodijelili prava na korištenje zemljišta do 2025. godine. Poljoprivrednici tvrde kako su bivši korisnici zemljišta obrisani, a kao osobe koje su obradile zemlju upisani su novi korisnici.
Tekst se nastavlja ispod oglasa