Pročitajte reformske zahtjeve Mosta za poljoprivredu, zaštitu okoliša i energetiku

Zagreb, 20.11.2015. - Nastavak pregovora izmeðu Domoljubne koalicije i Mosta nezavisnih lista na temama: energetika i zaštita okoliša i poljoprivreda i ruralni razvoj. Na slici pregovaraèi Mosta dolaze u sjedište HDZ-a, a èlanovi tima su Josip Kataliniæ, Mate Rebiæ, Slaven Dobroviæ, Miroslav Kovaè, Ružica Vukovac i Ljubica Ambrušec. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ lsd

Most nezavisnih lista objavio je reformske zahtjeve vezane uz područje energetike, poljoprivrede te zaštite okoliša i prirode, a u petak je o njima razgovarao s predstavnicima koalicije Hrvatska raste te potom Domoljubne koalicije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Most tako u smjernicama nove poljoprivredne politike, uz ostalo, traži formiranje domaće poljoprivredne banke, a razradu tog prijedloga unutar šest mjeseci. Unutar istog razdoblja traži i izradu strategije rasta poljoprivrede na osnovi obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG), a unutar devet mjeseci donošenje zakona o obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima u funkciji strategije rasta, kao i osnivanje fonda za razvoj OPG-a.

Unutar šest mjeseci traže i promjenu porezne politike, odnosno da se OPG-ima u cijelosti ili djelomično prepusti PDV ostvaren prodajom njihovih proizvoda, kao i da se svim mikro i malim poduzetnicima omogući plaćanje PDV-a po naplati, bez obzira na godišnji promet.

Traže i reviziju sustava potpora u poljoprivredi u roku od šest mjeseci, a zahtijevaju da se u proces rasprava i donošenja odluka o poljoprivredi u povjerenstvima Ministarstva i drugih državnih tijela odmah uključe stručnjaci koje će predložiti poljoprivredne udruge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reformskim smjernicama u zaštiti okoliša Most, među inim, traži redefiniciju sustava procjene utjecaja na okoliš (PUO) i strateških procjena utjecaja na okoliš (SPUO) i to u prvoj polovini iduće godine. Promjena mora dovesti do toga da investitor ne smije birati izrađivača studije utjecaja na okoliš, već neko državno tijelo jer, kako obrazlažu, jasno je da nijedan izrađivač neće napraviti nepovoljnu studiju za svog investitora.

Isto tako, naglašavaju, višestruko kompromitirani izrađivači studija trebaju izgubiti licenciju.

Most traži i redefiniciju sustava praćenja zagađenja okoliša (monitoring) i to u idućoj godini te ističu da je sustav mjernih stanica zastario, a često su mjerne stanice i pogrešno postavljene. Potrebno je, navode, koristeći sredstva EU, uspostaviti sofisticirani sustav praćenja zagađenja okoliša kojeg će implementirati nezavisno tijelo, baždariti ga te prikupljati i interpretirati podatke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zalažu se i za uključivanje resora voda odnosno vodnog gospodarstva u Ministarstvo zaštite okoliša i prirode i to u prvom kvartalu iduće godine, traže vraćanje Državnoga zavoda za zaštitu prirode do polovice iduće godine, a do kraja godine donošenje zakona kojim će se onemogućiti privatizacija i koncesioniranje vodnog bogatstva Republike Hrvatske.

U prvoj polovini iduće godine traže da se provede i revizija izdanih građevinskih dozvola i građevina na prostoru nacionalnih parkova.

Kroz reformske smjernice u eneregetici Most, uz ostalo, traži da se odmah u prvom kvartalu iduće godine izradi nova energetska strategija s provedbenim dokumentima i ciljem da energetika bude u službi gospodarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do usvajanja strategije, Most je za uvođenje moratorija na izgradnju termoelektrana s trajnim ciljem da do 2050. godine Hrvatska ne ovisi o ugljikovodicima.

Zahtijevaju i moratorij na dosadašnji projekt istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na području Jadranskog mora, a eventualna kasnija istraživanja potencijala ugljikovodika mogu doći u obzir nakon detaljne stručne elaboracije i utvrđivanja načina provedbe prihvatljivih za okoliš, ribarstvo i turističku djelatnost .

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.