Starešina: Izrael je u ratu ostvario apsolutnu dominaciju, diktira i sadržaj i tempo

Starešina
Foto: Narod.hr

U ratovima kakve smo dosad poznavali visoki vojni zapovjednici ne ginu baš često. Nakon što izgube rat, ako baš imaju i taj peh da pobjednik ne mari za Ženevske konvencije, gubici zapovjednika tek tada mogu postati masovni, u obliku likvidacije poraženih. Islamistička političko-vojna organizacija Hezbolah, koja djeluje u Libanonu kao produžena ruka iranskog režima, izgubila je više od petsto operativaca, što najviših vojnih zapovjednika, što terenskih zapovjednika, i prije nego što je konvencionalna ratna eskalacija između nje i Izraela uopće započela, piše Višnja Starešina za Lider.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Starešina: Zašto je Sahra Wagenknecht odjednom tako popularna?

Nakon dosad neviđene (očito Mossadove) operacije s dojavljivačima koji su eksplodirali u džepovima Hezbolahovih vojnih i političkih operativaca, koja je posijala paniku i kaos u njihovim redovima, uslijedila je kirurški precizna izraelska operacija likvidacije visokih Hezbolahovih zapovjednika koji se uživo okupiše u Bejrutu, duboko ispod zemlje, kako bi izbjegli opasnost od eventualnih eksplozija uređaja koji su im služili kao komunikacijska pomagala. Sve se to dogodilo nekoliko dana prije nego što je izraelski premijer Benjamin Netanyahu objavio početak izraelske vojne operacije ‘Sjeverna strijela‘ čiji je cilj neutralizirati Hezbolahova vojna djelovanja iz južnog Libanona, osigurati sjeverni granični pojas Izraela i vratiti kućama stanovništvo koje je iseljeno nakon 7. listopada prošle godine, a zbog Hezbolahova ‘rata potpore‘ Hamasu u Gazi.

Rat nove generacije

To je, očito, taj najavljeni ‘rat nove generacije‘, koji izgleda kao da je završio ili da je barem priveden kraju, i to prije nego što je formalno i započeo. Prije nego što je proglašena nova izraelska ratna operacija, većina protivničkoga Hezbolahova zapovjedništva izbačena je iz stroja, a u ostatku je posijana panika. Tako su Hezbolahovi vojni kapaciteti drastično smanjeni, a priča o Hezbolahu kao najjačoj vojsci koja službeno nije državna vojska postale su, barem za neko vrijeme, dio povijesti.

Prijetnje osvetom koje sa skrovitog mjesta ovih dana šalje Hezbolahov vjerski i politički vođa Hasan Nasralah stoga sve više djeluju kao prijetnje praznom puškom. Nasralah je, kako najavljuju vojni analitičari, logičan sljedeći cilj u ovome ratu nove generacije. Zato mu je trenutačni prioritet utvrditi vlastito sklonište, provjeriti dojavljivač i mobitel, a osobito ljude koji ga čuvaju. Naime, u ovoj fazi bliskoistočnog ratovanja Izrael je pokazao apsolutnu dominaciju nad svojim protivnicima, i to ne samo u tehnološkom smislu, poput operacije s dojavljivačima, nego i dubinom obavještajne infiltracije u protivničke redove, koja sije još veći kaos od tehnologije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Starešina: ‘Super Mario‘ Draghi drugi put u nemogućoj misiji spašavanja EU-a

Vrhunac izraelskoga (Mossadova) obavještajnog proboja

Vrhunac izraelskoga (Mossadova) obavještajnog proboja u protivničke redove demonstriran je ljetos u Teheranu kada je nakon povratka sa svečane inauguracije novoga iranskog predsjednika Masuda Pezeškijana u hotelskoj rezidenciji Iranske revolucionarne garde prije postavljenom eksplozivnom napravom likvidiran Hamasov vođa Ismail Hanija. Scenarij eliminacije upućuje na to da je Mossad imao svoje operativce u vrhu Iranske revolucionarne garde. A navodno su Hamasova šefa prije likvidacije, pod izlikom sigurnosnih razloga, agenti Revolucionarne garde, kako bi osigurali uspjeh (Mossadove) operacije, još i naveli da se spusti tri kata niže od sobe koja mu je prvotno bila namijenjena.

Likvidacija Hamasova šefa u rezidenciji Iranske revolucionarne garde, prema složenosti i u konačnici prema demonstraciji nadmoći, otprilike je jednaka scenariju u kojem bi operativci Revolucionarne garde u Mossadovoj rezidenciji u Jeruzalemu ubili američkoga državnog tajnika. Otada je prošlo već mjesec i pol, a s najvišeg vrha najavljena iranska osveta Izraelu (ajatolah Ali Hamnei) još se nije dogodila. Kao da je pala u zaborav, zasjenjena novim izraelskim operacijama. Iran je neuobičajeno mirno primio i najnovije izraelske operacije protiv Hezbolaha kao svoje najsnažnije vojno-političke ekspoziture: od dojavljivača preko eliminacije zapovjednika pa sve do najave operacije ‘Sjeverna strijela‘. No zanimljivo je da je upravo ovih dana objavio kako je istraga utvrdila da su isključivo vremenski uvjeti prouzročili helikoptersku nesreću u kojoj je u svibnju ove godine poginuo iranski (hardline) predsjednik Raisi.

Iran sve suradljiviji

Zapravo, sve je više pokazatelja koji upućuju na to da je i najnovija ratna epizoda između Izraela i Hezbolaha dio tzv. kalibriranog rata između Izraela i Irana, koji vodi prema deeskalaciji bliskoistočnog sukoba. U tom je ratu Izrael ostvario apsolutnu dominaciju, diktira i sadržaj i tempo. Ali i Iran kao da postaje sve suradljiviji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Starešina: Njemačkoj je trebalo devet godina da od države čamca postane država tvrđava

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.