(VIDEO) Marijana Petir o novim tehnologijama i bioetici

Foto: PR

U ovotjednoj emisiji „Iz srca Europe Plus“ Europskog parlamenta u Bruxellesu gostovali su hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir i profesor bioetike s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci Amir Muzur.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povod emisiji, koju uređuje i vodi Alen Legović, bila je radionica STOA panela „Etički i socijalni izazovi tehnologija koje se primjenjuju u poljoprivredi – pitanja za donositelje odluka”, održana 25. siječnja u Europskom parlamentu pod predsjedanjem zastupnice Petir.

Pojašnjavajući cilj održavanja radionice, Marijana Petir rekla je kako „aspekt donošenja odluka za političare ponekad nije jednostavan, osobito kad su u pitanju nove tehnologije i inovacije koje dolaze na tržište jer im je primarni cilj poboljšati život građana“. Ako one nisu dovoljno istražene i ne zna se kako će se njihovom primjenom utjecati na različite druge aspekte, život ljudi, okoliš i prirodne resurse, potrebno je primijeniti princip predostrožnosti, naglasila je Marijana Petir.

Upitan za pojašnjenje razlika između europske bioetičke tradicije i američkog pragmatizma, profesor Muzur rekao je kako je načelo predostrožnosti duboko ukorijenjeno u europsku politiku te se ona čak može i poistovjetiti s njim. Američki pristup u korijenima ima pragmatizam – nastoji pod svaku cijenu riješiti probleme dok se kod Europljana tijekom cijele intelektualne povijesti pojavljuje ideja da sve što možemo učiniti ne znači da to smijemo i moramo učiniti. „Takve su ideje u Hrvatskoj prisutne već petnaestak godina te se zahvaljujući promišljanju europskog trenda Hrvatska profilirala među najveće bioetičke sile“, napomenuo je Muzur.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje je li važno danas u Europskom parlamentu govoriti o bioetici, Marijana Petir rekla je kako je izuzetno važno govoriti o tome, jer profiti i interesi nadvladavaju opće dobro. „Moramo uvijek biti na oprezu kad uvodimo nove tehnologije i metode, kad idemo s inovacijama te paziti da naše dizanje ruke ne uništi tuđi život ili okoliš“, naglasila je Petir.

O promjenama na području bioetike, Muzur je rekao kako je zaokret prema bioetici kao medicinskoj disciplini došao na temelju pogrešnoga interpretiranja samoga pojma bioetike, no trend koji je europska bioetika pokrenula u svijetu, a odlično je prihvaćen u Latinskoj Amrici, obećaje da će postojati dva pristupa u svijetu, a ne samo jedan kao dosad.

Upitana o koristi svoga rada u STOA panelu Hrvatskoj, zastupnica Petir rekla je kako je jako zadovoljna što je Panel prihvatio njezin poziv za posjet Hrvatskoj te najavila kako će članovi Panela imati priliku susresti se s hrvatskim znanstvenicima i inovatorima te dobiti uvid u njihove projekte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pogledajte cijelu emisiju:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.