Epidemiolog ima preporuku za građane: Ove maske nemojte upotrebljavati

Foto: Fah

Cijena od najmanje četiri kune po komadu tjera građane da jednu jednokratnu masku nose danima, pa i tjednima. Ima i onih koji mijenjaju nekoliko maski, no da bi uštedjeli, “vrte” ih u krug. Što na to kažu epidemiolozi, Glas Slavonije upitao je prof. dr. sc. Karla Kožula, voditelja epidemiološke službe Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Zaštitne jednokratne maske, kako im i sam naziv kaže, imaju svoj vijek trajanja. Budući da su jednokratne, građani bi ih trebali promijeniti bar jednom dnevno ili eventualno jednom u dva dana, no svakako što češće, to bolje. Također, poručujem građanima da upotrebljavaju troslojne maske, a nikako one perive, višekratne – naglašava dr. Kožul ističući i problem odbačenih zaštitnih maski po ulici, što, nažalost, kaže, nije rijetkost. Jednokratne se maske, napominje dr. Kožul, svakako trebaju baciti u smeće, a onaj tko ih nađe na ulici nipošto ih ne smije dirati rukama.

Naime, valja podsjetiti još na početku pandemije u ožujku da su izdana posebna upozorenja za osobe koje su zaražene koronavirusom, odnosno nalaze se u samoizolaciji, da zaštitne maske odlažu u plastične vrećice za otpad i čvrsto ih zavežu. Potom tu vrećicu treba staviti u drugu plastičnu vrećicu koju valja opet čvrsto zatvoriti. Tako pripremljen otpad potrebno je držati odvojeno od ostalog kućnoga otpada najmanje 72 sata, odnosno tri dana, prije odlaganja u spremnik za miješani komunalni otpad.

Obveza nošenja maski u Europi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I dok još nije izvjesno hoćemo li ujesen morati nositi maske i na otvorenome, u nekim europskim zemljama šetnja po ulicama s maskom na licu posve je razumljiva. Primjerice, u francuskim gradovima Nantesu i Boreauxu građani ne smiju hodati ulicom bez maske, baš kao ni u francuskom glavnome gradu. Ondje su obvezne u brojnim gradskim zonama, na prometnim ulicama te u dijelovima grada koji su privlačni turistima.

Maske su obvezne i u Belgiji, točnije u Bruxellesu, i to pri šetnji u parkovima, na ulicama i na drugim javnim prostorima, uz iznimku ljudi koji rade fizičke poslove, bave se sportom ili su mlađi od 12 godina. U Italiji je također to obveza, i to tijekom večernjih i noćnih sati, odnosno od 18 do 6 na mjestima gdje se u to vrijeme okuplja veći broj građana na manjem prostoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.