19. svibnja 1945. Philipp Bouhler – tko je nacist koji je stvorio program za eutanaziju ljudi?

Foto: Bundesarchiv, Bild 146-1983-094-01 / CC-BY-SA 3.0

Philipp Bouhler osobito je zloglasan po tome što je vodio program eutanazije nazvan “Aktion T4”. Radilo se o eutanaziranju “neizlječivo” bolesnih ljudi, pri čemu se većinom mislilo na pojedince s psihičkim i fizičkim teškoćama (primjerice Downov sindrom).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Eugenika je bila opće prihvaćena pojava tog doba, a Katolička crkva oštro je osudila i eugeniku i takva ubijanja.

 

Na današnji dan 1945. umro je visoki nacistički dužnosnik Philipp Bouhler. Za vrijeme Adolfa Hitlera on je obavljao funkciju šefa Führerove kancelarije (njem. Chef der Kanzlei des Führers der NSDAP). Dakako, to je bila utjecajna dužnost, jer je kroz Führerovu kancelariju prolazila pošta i ostala komunikacija naslovljena na Hitlera. Također, kancelarija je pripremala dekrete koje bi Hitler potpisivao, a koji su imali veliku moć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bouhler je dobio sjedište u monumentalnoj novoj zgradi kancelarije, gdje je bio i Hitlerov ured. U blizini te zgrade bio je i poznati Hitlerov bunker (Fűhrerbunker). Zanimljivo je da je Philipp Bouhler dobio i nacistički partijski čin “Reichsleitera”, što je bio najviši čin u NSDAP nakon samog “Führera”. Dapače, i u SS-u je Bouhler držao čin SS-Obergruppenführer.

Philipp Bouhler osobito je zloglasan po tome što je vodio program eutanazije nazvan “Aktion T4”. Radilo se o eutanaziranju “neizlječivo” bolesnih ljudi, pri čemu se većinom mislilo na pojedince s psihičkim i fizičkim teškoćama (primjerice Downov sindrom). Katolička crkva oštro je osudila takva ubijanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.