Pratite uživo na HRT-u: Papa Franjo proglasit će svetom Majku Terezu

misionari
Foto: Manfred Ferrari, 1985. (CC BY-SA 4.0)

Radost za čitavu Crkvu kanonizacija je Majke Terezije koju je sv. Ivan Pavao II. proglasio blaženom 2003. godine. Svečana misa kanonizacije blažene Majke Terezije iz Calcutte koju će predvoditi papa Franjo održat će se u Rimu na Trgu sv. Petra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svečanost kanonizacije možete pratiti uživo na HTV 4 i na multimedijalnoj platformi HRTi od 10.30.

U Vatikanu je sve spremno za kanonizaciju Majke Terezije, utemeljiteljice ženskog i muškog ogranka Družbe Misionarki ljubavi. Datum svečanosti nije izabran slučajno, već se uključuje u Jubilej karitativnih djelatnika i volontera, koji se slavi danas i predstavlja jednu od najvažnijih jubilejskih svečanosti.

Papa Franjo će sutra u 10.30 predvoditi svečanu misu kanonizacije na Trgu sv. Petra, koju će izravno prenositi 120 televizijskih postaja i više stotina radio postaja. Vjernici će svečanost moći pratiti i putem Youtubea i Instagrama. Za svečanost se akreditiralo 600 novinara. Do sada je, kako je pojasnio novi ravnatelj Tiskovnog ureda Svete Stolice Greg Burke, podijeljeno više od stotinu tisuća ulaznica. Mnogi su međutim stigli u Rim u nadi da će direktno nabaviti ulaznice, što je za sada još uvijek moguće. Prema njegovim riječima na Trgu sv. Petra nisu poduzete nikakve izvanredne mjere predostrožnosti. Talijanska policija je međutim povećala broj policajaca koji će nadzirati okolicu Trga i Rim. Na misi će sudjelovati i službena državna predstavništva iz petnaest zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na Trgu će se naći i brojne osobe koje su uvjerene da su ozdravile zagovorom blažene Majke Terezije. Vrhovna poglavarica Družbe Misionarki ljubavi Mary Prema Pierick istaknula je na konferenciji za tisak kako je smiješak Majke Terezije najljepši dar što ga ostavila zajednici i čovječanstvu, jer mu nitko nije mogao odoljeti.

Otac Brian Kolodiejchuk, postulator kauze, istaknuo je riječi nove svetice koja je često znala ponoviti kako smo svi stvoreni za ljubav i da ljubimo. Nova je svetica – prema njegovim riječima – bila posvuda znak milosrđa. Ona je osjetila potrebu nježnosti Božjeg milosrđa. Posebno je istaknuo univerzalnost nove svetice, jer Kolkata ne postoji samo u Indiji, već u svim krajevima svijeta, pa i u bogatijim zemljama. Spomenuo je i kako je Majka Terezija osnivala samostane za svoje redovnice posvuda, pa i tamo gdje je izgledalo nemoguće. To je svetica za sve, jer je dijelila Isusovu muku sa svima. Bila je – kako se sama nazivala – olovčica u Božjim rukama.

Rođena 26. kolovoza 1910. u Skoplju u Makedoniji kao Gonxha Bojaxhiu. Krštena je rimokatolkinja što je u Skoplju bila manjinska religija. U tom je gradu provela i djetinjstvo, ali je rano odlučila da će se posvetiti vjerskom životu, piše HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nećakinja Majke Terezije: Kad si je gledao u oči, osjećao si da svojim pogledom ulazi u tvoje srce

Napustila je dom s 18 godina i preko Zagreba, čijom će počasnom građankom kasnije postati, stigla u samostan Sestara Loretskih u Dublin. Odatle će se 1929. zaputiti u Indiju.

Počela je raditi u indijskim siromašnim četvrtima, poučavati djecu i brinuti se za bolesne. Godine 1950. službeno je utemeljila Misionarke ljubavi kao kongregaciju u Kolkatskoj biskupiji. Preminula je 1997., a blaženom ju je proglasio sv. Ivan Pavao II. samo šest godina kasnije, 2003. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A što je ostalo u Calcutti nakon smrti Majke Terezije, pogledajte u dokumentarnom filmu Ljiljane Bunjevac Filipović “Prateći Majku Tereziju” koji se prikazuje večeras u 20 sati na Prvom programu.

Nakon dokumentarca na programu je specijalna emisija Velika djela male žene u kojoj će gostovati teatrologinja s Umjetničke akademije u Osijeku prof. dr. Sanja Nikčević, nekadašnji veleposlanik u Indiji dr. Drago Štambuk i pisac životopisa Majke Terezije don Lush Gjergji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.