Sveti Mauricije i njegovi legionari, mučenici iz III. stoljeća, također su današnji sveti zaštitnici.
Darovali su dragovoljno život za Krista Gospodina oko godine 287. godine.
Mauricije je bio podrijetlom egipatski Kopt i služio je kao legionar u rimskoj legiji u garnizonu u Tebi. Mauricijeva legija, koja je brojala oko 6600 vojnika, uglavnom kršćana, je poslana iz Tebe (Afrika) u Galiju (Europa) kao pojačanje caru Maksimijanu da u uguši pobunu koja je tamo izbila. Legijom su zapovijedali Mauricije, Candidus, Inocent i Eksuperije, koji su svi kasnije proglašeni za svetce opće Crkve. Međutim, kada su stigli u Agaunum, car Maksimijan im je naredio da napadnu tamošnje kršćane, a oni su odbili naredbu.
Mauricije je tom prilikom rekao:
„Care, mi smo tvoji vojnici, ali smo također vojnici istinskog Boga. Mi ti dugujemo poslušnost u svim stvarima koje nisu protiv njegovog zakona. Rado ćemo se suprotstaviti tvojim neprijateljima, tko god bili, ali ne možemo okaljati svoje ruke krvlju nevinih ljudi. Prije zakletve tebi, položili smo zakletvu Bogu. Ni ti ne bi mogao imati povjerenja u nas ako bismo zbog druge zakletve pogazili prvu. I imaj na umu, mi imamo oružje u rukama, ali ćemo radije umrijeti nevini nego živjeti sa grijehom“
Maksimijan je tada zapovijedio da čitavu legiju kazne desetkovanjem i svaki deseti vojnik je posječen mačem. Nakon izvršenja kazne, prorijeđena tebanska legija, ohrabrena Mauricijem, je ponovo odbila izvršiti naredbu. Uslijedilo je i drugo desetkovanje. Kao odgovor na njihovo odbijanje da upotrjebe nasilje protiv braće kršćana, Maksimijan je zapovijedio da se pogube svi preostali legionari, ukupno njih oko 6.600.
Mjesto u Švicarskoj gdje se dogodio ovaj pokolj kršćanskih mučenika prvo odanih Bogu, nekada rimski Agaunum, danas se zove Saint Maurice (blizu Ženeve).
Sveti Mauricije je često na slikama predstavljen kao crnoputi legionar, Maur ili Kopt, vitez u punoj vojnoj opremi koji drži zastavu i palmu kao oznaku mučeništva. Talijanski slikari uglavnom prikazuju Mauricija kao viteza s crvenim križem na prsima. On je zaštitnik mnogih gradova i naselja u Švicarskoj, Italiji, Francuskoj i Njemačkoj, posvećeno mu je više od 600 crkava i kapela (među njima i župna katolička crkva u Starčevu kod Pančeva), 4 katedrale, a više od 70 naselja diljem svijeta nose njegovo ime. Po njemu su vjerojatno nazvane i dvije zemlje: Mauricijus u jugozapadnom Indijskom oceanu i Mauretanija u zapadnoj Africi.