BiH: Bescarinske povlastice za Hrvatsku, uvjet za status kandidata za članstvo u EU

Beograd, 21.8.2015. - Srbijanski premijer Aleksandar Vuèiæ zatražio je u ponedjeljak od Hrvatske da otvori granièni prijelaz Bajakovo, zaprijetivši da æe u suprotnom Beograd biti prisiljen tražiti meðunarodnu zaštitu i uvesti protumjere. Na fotografiji kamionska kolona u mjestu Batrovci na srpsko-hrvatskoj granici. foto HINA / Zoran ŽESTIÆ / TANJUG / mm

Šef Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini Lars-Gunnar Wigemark ocijenio je u ponedjeljak kako je izgledno da bi ta zemlja u doglednoj budućnosti mogla podnijeti zahtjev za status kandidata za članstvo u EU, ali je potvrdio kako će stjecanje tog statusa ovisiti o jasno postavljenim uvjetima, među kojima je i prilagodba privremenog trgovinskog sporazuma kako bi se on primjenjivao i na Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To nije bilateralno pitanje odnosa između BiH i Hrvatske kako se to ponekad prikazuje nego pitanje koje se tiče BiH i svih država-članica EU”, kazao je Wigemark na raspravi parlamentarnog foruma za europske integracije BiH.
Prilagodba sporazuma koji je sastavni dio Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između BiH i EU (SSP) zapravo znači uvrštavanje Hrvatske u raspodjelu kvota za bescarinski uvoz na tržište BiH.

Hrvatska je to pravo stekla ulaskom u EU 2013., no vlasti BiH tome su se do sada protivile uz tvrdnju kako će bescarinski uvoz posebice poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iz Hrvatske ugroziti domaću proizvodnju.

Uz prilagodbu privremenog trgovinskog sporazuma, BiH treba uspostaviti i učinkoviti mehanizam koordinacije odnosa s EU-om kako bi s Bruxellesom pregovarala “jednim glasom”, te pokazati napredak u provedbi reformi na što su se početkom godine obvezali čelnici svih parlamentarnih stranaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.