BiH: Bošnjaci u Domu naroda blokirali prijedlog izmjena izbornog zakona

Foto: fah

Prijedlog hrvatskih političkih stranaka iz Bosne i Hercegovine za izmjene izbornog zakona blokiran je u četvrtak u Domu naroda parlamenta BiH odlukom bošnjačkih zastupnika da posegnu za mehanizmom zaštite vitalnog nacionalnog interesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijedlog izmjena izbornog zakona BiH utvrdile su stranke okupljene oko Hrvatskog narodnog sabora (HNS), a u parlamentarnu raspravu upućen je potkraj travnja sa zahtjevom za razmatranje po hitnom postupku koji ne omogućava amandmanske intervencije.

Upravo je takav postupak bio sporan klubu Bošnjaka u Domu naroda pa su oni blokirali daljnju raspravu uloživši prigovor po kojemu su ocijenili kako su ugroženi njihovi vitalni nacionalni interesi.

Pravorijek o tome sada je prepušten Ustavnom sudu BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijedlog hrvatskih stranaka definira nov način biranja hrvatskog i bošnjačkog člana Predsjedništva BiH temeljem glasova birača iz županija s hrvatskom odnosno bošnjačkom većinom koje bi predstavljale ad hoc izborne jedinice. Predložen je sličan pristup i pri biranju zastupnika u Dom naroda parlamenta Federacije BiH.

HDZ-ov predsjedatelj Doma naroda Bariša Čolak je obrazlažući prijedlog kazao kako je riječ o preinakama o kojima se dugo raspravljalo s političkim partnerima u vlasti, no formalni dogovor o tome do sada na žalost nije postignut pa su u hrvatskim strankama odlučili potaknuti parlamentarnu debatu ne bi li se konačno riješili problemi kojih su svi svjesni.

“Svima je u interesu da što prije riješimo ova pitanja. Nikome nije u interesu ući u izbornu godinu bez vrlo jasnih kriterija za provedbu izbora i njihovih rezultata”, kazao je Čolak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDA protiv donošenja izmjena po hitnoj proceduri

Halid Genjac iz Stranke demokratske akcije (SDA) ocijenio je kako je razmatranje ovako važnih pitanja po hitnoj proceduri pogrešan pristup jer se time onemogućuje popravak manjkavosti u predloženim rješenjima, za koje je ocijenio kako su očevidne.

“Treba nuditi rješenja i o njima razgovarati, no krupne intervencije ne mogu se rješavati po hitnoj proceduri, jer ona otklanja mogućnost bilo kakve intervencije u predloženom tekstu”, kazao je Genjac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozvao je na nastavak međustranačkog dijaloga, ali i na pribavljanje mišljenja Venecijanskog povjerenstva, stručnog pravnog tijela Vijeća Europe, kako bi se osiguralo da izmjene izbornog zakona budu sukladne europskim standardima.

Bez provedbe presude Europskog suda za ljudska prava u slučaju “Sejdić-Finci”, kako je istaknuo Genjac, za Bošnjake su neprihvatljive promjene izbornog zakona, a prijedlog hrvatskih stranaka uopće ne tretira problem diskriminacije pripadnika nacionalnih manjina u izbornom procesu.

Za bošnjačke zastupnike problem je i predloženi model izbora u Mostaru, ali i predloženi način izbora zastupnika u Domu naroda parlamenta FBiH jer bi, po njihovu sudu, doveo do novih oblika dikskriminacije po etničkoj osnovi.

“Predloženi tekst po našoj je ocjeni štetan po vitalni interes bošnjačkog naroda”, zakjučio je Genjac ističući kako je to jedinstveno stajalište svih pet članova kluba bošnjačkih zastupnika koji dolaze iz tri različite stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ognjen Tadić, zastupnik Spske demokratske stranke (SDS), ocijenio je da HDZ BiH u očekivanoj parlamentarnoj raspravi u biti računa na potporu Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), stranke kojoj je na čelu Milorad Dodik, čime izravno dovodi u pitanje funkcioniranje vladajuće koalicije na državnoj razini pa i potporu Vijeću ministara.

Trojica srpskih zastupnika iz bloka okupljenog oko SNSD-a na sjednici Doma naroda potvrdili su Tadićeve pretpostavke pokazavši spremnost poduprijeti prijedlog hrvatskih stranaka.

Zastupnik Martin Raguž iz HDZ 1990. upozorio je kako parlamentarna radna skupina, koja je formirana prije godinu i pol sa zadaćom da predloži cjelovite izmjene izbornog zakona, do sada nije uradila ništa pa je očevidno kako se pred postojećim problemima “gura glavu u pijesak”.

“Ovo nisu idealna rješenja, no tu smo da razgovaramo i gradimo nove odnose”, kazao je Raguž pozvavši da se bez idealiziranja predloženih rješenja o njima napokon otvori rasprava.

Nakon što Ustavni sud BiH donese odluku o tome je li uvrštavanjem prijedloga za izmjene izbornog zakona po hitnom postupku ugrožen vitalni nacionalni interes Bošnjaka, Dom naroda moći će nastaviti raspravu o tom prijedlogu no o svemu će se morati odlučivati i u Zastupničkom domu, u kojemu hrvatske stranke i Dodikov SNSD ne mogu osigurati potrebnu natpolovičnu većinu glasova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.