BiH će tražiti ponovno razmatranje gradnje Pelješkog mosta

Pelješki most
Pelješki most Dubrovnik, 24.9.2015. - Voditelj izrade Studije utjecaja na okoliš mosta kopno – Pelješac Stjepan Kralj rekao je u èetvrtak u Dubrovniku kako je u njoj glavni zakljuèak da je takav zahvat prihvatljiv za prostor i okoliš te kako nema bitnih utjecaja zbog kojih realizacija Pelješkoga mosta ne bi bila moguæa. foto HINA / Nikša MILETIÆ / mm

Gradnja Pelješkog mosta mora biti stvar cjelovitog dogovora Hrvatske i Bosne i Hercegovine i to pitanje trebalo bi se razmotriti što prije na najvišoj međudržavnoj razini, upozorili su u nedjelju iz Ministarstva prometa i komunikacija BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U priopćenju dostavljenom medijima u BiH u povodu različitih interpretacija usvajanja strategije Europske unije za jadransko-jonsku regiju u Europskom parlamentu 28. listopada iz ovog su ministarstva naveli da pozdravljaju taj dokument no istodobno su istaknuli kako on ne znači i konačnu potporu gradnji Pelješkog mosta.

Naveli su kako ta strategija ističe važnost projekata poput Jadransko-jonske autoceste odnosno povezivanja članica EU s državama koje to nisu te razvitak energetske mreže.

“Protivno novinskim navodima kako strategija izrijekom podupire gradnju Pelješkog mosta usvojeni dokument niti na jednom mjestu ne spominje ovaj projekt”, ističe se u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Ministarstva prometa i komunikacija BiH naveli su kako gradnji tog mosta treba prethodniti bilateralni sporazum s Hrvatskom kojim bi se za BiH osigurao slobodan pristup međunarodim vodama sukladno konvenciji Ujedinjenih naroda o pravu mora.

Hrvatska strana, kako se tvrdi, još nije dostavila imena članova zajedničkog povjerenstva koji bi trebali razmatrati ovo pitanje.

Također se ističe kako BiH nije sudjelovala u izradi studije utjecaja gradnje mosta na okoliš uz ocjenu kako je to morao biti slučaj jer je riječ o velikom građevinskom projektu u neposrednoj blizini bosanskohercegovačkog teritorija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga će Ministarstvo prometa i komunikacija BiH Vijeću ministara BiH predložiti da se sva otvorena pitanja što brže razmotre s Hrvatskom na najvišoj razini, stoji u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.