BiH: Ministar sigurnosti optužio državnog tužitelja za nesposobnost

Foto: fah

Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić oštro je u četvrtak napao glavnog tužitelja Tužiteljstva BiH Gorana Salihovića ocijenivši ga nesposobnim za obnašanje te dužnosti i označivši ga krivim za propast brojnih pokušaja borbe protiv krupnih slučajeva korupcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U istupu bez presedana čak i za bosanskohercegovačke uvjete ministar sigurnosti BiH ustvrdio je, u izjavi za sarajevsko “Oslobođenje”, kako glavni državni tužitelj zapravo “trguje” s političarima umiješanim u kurupciju dodajući kako će dokaze ta to uskoro javno objaviti.

“On (Salihović) glavni je mešetar u državi”, izjavio je Mektić iznoseći tvrdnju kako kako je glavni tužitelj uz posredovanje jednog novinara Stranci nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), na čijem je čelu Milorad Dodik, dostavljao dokumente vezane za istragu o sumnjivoj kupnji Dodikove vile u Beogradu.

Kaznenu prijavu protiv Dodika i “Pavlović banke” podnijela je Srpska demokratska stranka (SDS), koja je u Republici Srpskoj oporba, no dio je vlasti na državnoj razini, a Mektić je njen istaknuti dužnosnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kaznena prijava temelji se na sumnji da je Dodik kuću vrijednu 750 tisuća eura kupio gotovim novcem nejasnoga podrijetla, a da je cijelu financijsku konstrukciju prikrio fiktivnim bankovnim kreditom koji mu je odobren retroaktivno.

Istraga o ovom slučaju, koju je preuzelo Tužiteljstvo BiH, razvlači se mjesecima, a Dodik još uvijek nije niti saslušan, iako je pritvaran i ispitan Slobodan Pavlović, vlasnik banke koja je odobrila sumnjivi kredit.

Mektiću je sporno i to što Tužiteljstvo BiH do danas nije okončalo istragu o propasti “Bobar banke”, koja je djelovala pod političkim utjecajem Dodikove vlasti. Brojne entitetske javne tvrtke po političkim su nalozima morale otvarati depozitne račune upravo u toj banci, koja je u konačnici propala jer su iz nje kroz nenaplative kredite izvlačeni veliki novčani iznosi. Kada je banka postala nelikvidna i stoga proglašen njen bankrot, propali su i novci deponenata, a procjenjuje se kako je financijska šteta koja im je na taj način nanesena premašila iznos od 150 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mektić, koji je i ranije opreznije upozoravao kako su spore i neučinkovite istrage Tužiteljstva BiH o slučajevima korupcije, povezanim s utjecajnim političarima u BiH, te kako izravnu odgovornost za to snosi upravo Salihović, sada tvrdi kako se glavni državni tužitelj zbog toga okomio i na njega te sada istražuje njegovu školsku spremu odnosno diplomu koju je stekao na studiju u Zagrebu.

Tvrdnje o tome da Mektić ima lažnu diplomu potaknuli su upravo mediji bliski Dodiku, uključujući tu javni RTV servis RS, nastojeći diskreditirati ministra koji bez dlake na jeziku kritizira Dodika i njegovu politiku. Mektić je nakon toga pojasnio kako je diplomu tadašnjeg VII stupnja stručne spreme odnosno zvanje diplomiranog kriminalista stekao 1989. na studiju kojega su zajednički organizirali Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Viša škola za unutarnje poslove.

Tužitelj Salihović u kratkoj telefonskoj izjavi koju je objavio RTRS kazao je tek kako “ne zna ništa” i “nije upućen” u eventualnu istragu o Mektićevoj diplomi, a o optužbama ministra sigurnosti na njegov račun nije kazao niti riječi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mediji nagađaju kako je sukob Mektić-Salihović ujedno rezultat nastojanja ministra sigurnosti da spriječi nakanu aktualnog glavnog državnog tužitelja da iduće godine postane predsjednikom Suda BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.