Dogovor SAD-a i Kube o izravnim telefonskim vezama

Američka telekomunikacijska tvrtka IDT Domestic Telecom i kubanska Etecsa koja ima državni monopol dogovorili su se o uspostavi izravnih telefonskih veza između dviju zemalja, priopćila je u petak kubanska tvrtka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Etecsa i američka tvrtka IDT Domestic Telecom završile su pregovore i očekuju potpisivanje ugovora o uslugama za uspostavu međunarodnih telekomunikacijskih veza koji će omogućiti izravno povezivanje SAD-a i Kube”, ističe se u priopćenju Etecse a prenijela su kubanska službena glasila.

Budući da SAD i Kuba nemaju izravnu telefonsku vezu, pozivi između dviju zemalja se uspostavljaju preko trećih zemalja, što poskupljuje uslugu. Poziv s Kube u SAD stoji 2,7 dolara po minuti.

Ovaj dogovor omogućuje da se poboljša kvaliteta poziva, ističe Etecsa, dodajući da ga još moraju potvrditi američke vlasti prije nego stupi na snagu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik IDT-a Bill Pereira je u SAD-u nazvao ovaj dogovor “revolucionarnim” i “prvim velikim korakom prema liberalizaciji komunikacija između SAD-a i Kube”.

Ubuduće će pozivi na Kubu biti “jednostavniji i jeftiniji”, rekao je Pereira u priopćenju.

Kako navodi američka tvrtka, IDT će po tom dogovoru biti jedini američki operater koji će osiguravati izravnu telefonsku liniju prema tom komunističkom otoku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki predsjednik Barack Obama i kubanski Raul Castro objavili su 17. prosinca početak povijesnog diplomatskog približavanja.

Kuba želi internet za sve građane

Kubanske vlasti u petak su se ponovo založile za pristup internetu svih svojih građana i priznale da se Kuba, koja zaostaje u informatizaciji, ne može razvijati bez bolje internetske povezanosti, prenosi Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trenutno tek mali broj Kubanaca ima pristup brzom internetu, a dužnosnici, koji godinama obećavaju bolju internetsku uslugu, zaostajanje Kube na tom području opravdavaju američkim gospodarskim embargom i političkom agresijom.

No, posljednji razvoj događaja između SAD-a i Kube, tj. približavanje dviju zemalja i najava uspostave diplomatskih odnosa, stvorilo je dodatni pritisak na komunističko vodstvo da modernizira zemlju.

“Postoji volja Komunističke stranke i kubanske vlade za razvojem informacijskog društva i pristupom internetu svim građanima”, kazao je prvi potpredsjednik Miguel Diaz-Canel na završetku drodnevne konferencije o tehnologiji.

Taj 54-godišnjak je prvi u nizu onih koji bi mogao naslijediti 83-godišnjeg predsjednika Raula Castra i već dvije godine otkako je potpredsjednik zagovara otvoreniji internet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na konferenciji, na kojoj su sudjelovali stručnjaci s područja tehnologije i državni mediji, čuli su se pozivi za dostupnijim internetom za sve Kubance kako bi zemlja uhvatila korak sa susjedima.

Međunarodna telekomunikacijska unija (ITU) rangirala je Kubu na 125. mjesto među 166 zemalja po telekomunikacijskom razvoju i najniže je rangirana zemlja u obje Amerike. Prema ITU-u, pristup internetu ima oko 25 posto Kubanaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.