Dr. Coetzee: Nagovarali ju da laže o težini bolesti nakon što je otkrila omikron

omikron
Foto: snimka zaslona, izvro: Youtube

Južnoafrička liječnica koja je otkrila omikron varijantu COVID-a, Angelique Coetzee, tvrdi da se našla pod pritiskom europskih vlada. Naime, zamoljena je na početku novog vala pandemije da ne govori javno kako je riječ o blažoj varijanti virusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Rečeno mi je da ne govorim javno da je to blaga bolest. Zamoljena sam da se suzdržim od takvih izjava i da kažem da se radi o teškoj bolesti. Ja sam to odbila.” – rekla je za Die Welt.

Coetzee se ne plaši pritisaka nadređenih: “Neću biti ušutkana”, rekla je.

>Dr. sc. Lauc: Više ne kažu da ‘omikron nije puno blaži’, već ‘ne smije se reći da je omikron puno blaži’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liječnica je naglasila da pritisak na nju nisu vršile južnoafričke vlasti, već europske zemlje. Imenovala je i znanstvenike u Nizozemskoj i Velikoj Britaniji koji su je kritizirali jer je omikron nazvala blagim virusom. “Vlade su pretjerale”, rekla je.

Prema njezinom mišljenju, a na osnovi kliničke slike “nema znakova da je riječ o ozbiljnoj bolesti. Simptomi su uglavnom blagi. Pacijenti se mogu liječiti kod kuće i nije potrebna opskrba kisikom ili hospitalizacija”, objašnjava Coetzee.

Coetzee, koja radi u Pretoriji, predsjednica je Južnoafričkog liječničkog udruženja (Sama). Krajem studenog prva je skrenula pozornost na novu omikronsku varijantu korona virusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) klasificirala je varijantu kao “zabrinjavajuću”. Nekoliko dana nakon što je obavijestila o novoj varijanti, Coetzee je u intervjuu za novinsku agenciju AFP rekla da je primijetila blaže simptome kod pacijenata zaraženih omikronom varijantom nego kod pacijenata s delta varijantom, koja je prije prevladavala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.