Liberija objavila izvanredno stanje radi suzbijanja epidemije ebole

Liberijska predsjednica Ellen Johnson-Sirleaf objavila je izvanredno stanje radi suzbijanja epidemije ebole, ustvrdivši da razmjeri epidemije predstavljaju prijetnju nacionalnoj sigurnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liberija spada među afričke zemlje najteže pogođene epidemijom ebole, uz Sijera Leone i Gvineju. Dosada je od izbijanja epidemije u veljači umrlo 932 ljudi.

“Vlada i narod Liberije zahtijevaju izvanredne mjere radi golog opstanka naše zemlje i zaštite života naših ljudi”, kazala je liberijska predsjednica u službenom priopćenju.

“Ovime proglašavam izvanredno stanje u cijeloj Republici Liberiji počevši od 6. kolovoza 2014., u trajanju od 90 dana”, dodala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liberija je također zatvorila katoličku bolnicu Svetog Josipa u Monroviji nakon što je njezin ravnatelj umro od ebole. Još je šest zaposlenih u bolnici pokazalo pozitivne rezultate u testu na ebolu, uključujući dvije časne sestre i 75-godišnjeg španjolskog svećenika Miguela Pajaresa koji čeka transport u matičnu Španjolsku.

Ukupno je od ebole umrlo više od 60 zdravstvenih djelatnika, i to u regiji kojoj kronično nedostaje liječnika. Pritom se stanje dvojice američkih zdravstvenih radnika poboljšalo nakon što su u Liberiji dobili eksperimentalni lijek, kako prema Reutersu tvrdi predstavnik kršćanske medicinske humanitarne udruge Samaritanska torba.

Riječ je o lijeku koji je razvila privatna biotehnološka kompanija sa sjedištem u američkom San Diegu a dosada je testiran samo na majmunima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tri vodeća svjetska specijalista za ebolu, Peter Piot, David Heymann i Jeremy Ferrar, pozvali su Svjetsku zdravstvenu organizaciju da ljudima u zapadnoj Africi pruži priliku da uzmu eksperimentalni lijek.

Prema riječima glasnogovornika, liberijska vlada spremna je odobriti kliničke pokuse u zemlji.

Na konferenciji za novinstvo u Washingtonu američki predsjednik Barack Obama istaknuo je danas da nema dovoljno informacija da bi odobrio dostavu eksperimentalnog lijeka afričkim zemljama pogođenim epidemijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moramo dopustiti da nas znanost vodi a smatram da još ne postoje cjelovite informacije o tome pomaže li taj lijek”, kazao je predsjednik Obama.

Kako bi kontrolirala širenje bolesti, Liberija je angažirala vojsku koja je uspostavila kontrolne punktove i izolirala zajednice teško pogođene bolešću. Opereracija je nazvana “Bijeli štit”, izvješćuje Reuters.

Ministarstvo informiranja kazalo je u srijedu da su vojnici upućeni u seoske regije Lofu, Bong, Cape Mount i Bomi kako bi uspostavili kontrolne točke i pronašli stanovnike za koje se sumnja da su u kontaktu sa žrtvama.

Nekoliko velikih zrakoplovnih prijevoznika, poput British Airwaysa i Emiratesa, obustavilo je letove u afričke zemlje pogođene epidemijom a rudarska kompanija Randgold Resourses, koja vadi zlato u susjednom Maliju i Obali Slonovače, savjetovala je radnicima da ne putuju u te zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.