Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić potvrdio je u četvrtak kao u toj zemlji nema potrebne koordinacije među sigurnosnim i pravosudnim tijelima niti su ona dovoljno osposobljena za učinkovitu borbu protiv terorizma.
On je novinarima u Sarajevu kazao kako kao ministar nije imao nikakvih informacija o akciji što ju je dan ranije provela policija Republike Srpske uhitivši 30 osoba zbog sumnje za povezanost s radikalnim islamističkim skupinama.
Te su osobe privedene po nalogu Posebnog tužiteljstva RS, iako je u BiH za borbu protiv terorizma zaduženo tužiteljstvo na državnoj razini, a ono je iz cijele akcije izostavljeno.
“Najlogičnije bi bilo da je to bila zajednička akcija Posebnog tužiteljstva RS i Tužiteljstva BiH”, kazao je Mektić priznajući istodobno kako kao ministar sigurnosti na to nije imao nikakva utjecaja.
“Ja kao ministar sigurnosti ne mogu utjecati ni na koje tužiteljstvo ili policijsku agenciju”, kazao je Mektić dodajući tek da treba vidjeti ima li u svemu dokaza za podizanje optužnica.
Mektić je o problemu borbe protiv terorizma razgovarao s američkom veleposlanicom u BiH Maureen Cormack te je po vlastitim riječima zatražio potporu američke vlade osposobljavanju sigurnosnih i pravosudnih tijela u BiH za suočavanje s tom opasnošću.
“Mi definitivno moramo pokrenuti nove kapacitete i nove načine borbe protiv terorizma koji će dati odgovore na ovaj problem”, kazao je Mektić nakon sastanka.
Pojasnio je kako bi prvi korak trebala biti uspostava posebnog odjela pri Tužiteljstvu BiH koje će se baviti isključivo terorizmom. Taj bi odjel trebao imati na raspolaganju i posebnu policijsku postrojbu, a od vlasti SAD očekuje se potpora u osposobljavanju osoba koje bi se tamo angažirale.
“Pitanje je imamo li za to dovoljno znanja pratiti neku pojavu od prve informacije do uhićenja, optužnice i pravomoćne presude”, pojasnio je Mektić.
Veleposlanica Cormack je istaknula kako terorizam pogađa i njenu, kao i niz drugih zemalja, izrazivši punu potporu Mektiću, kojega je okvalificirala kao “iskusnog policajca”.
“Želimo surađivati sa svim tijelima vlasti u BiH kako bi se suočili s problemom terorizma, a istodobno tražimo poštivanje zakona i ljudskih prava građana ove zemlje”, kazala je Cormack.
Istaknula je važnost djelovanja u lokalnim zajednicama, uključujući obrazovni sustav.
Tekst se nastavlja ispod oglasa