Norveška: Terapeuti se natječu oko tinejdžera koji traže ‘promjenu spola’, tko će snositi odgovornost?

Foto: Thinkstock

Privatni liječnici/terapeuti u Norveškoj natječu se međusobno ne bi li se tinejdžerice koje traže ‘promijeniti spol’ kod njih podvrgle terapiji muškim hormonima, prenosi Aftenposten.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> UiO: ‘Vlada nepotpunim informacijama sprječava hrvatske građane u formiranju informiranog stava o Istanbulskoj’

Evo primjera: ‘Erik’, 16 godina star, u bolnicu je došao prošli tjedan, s dlačicama na bradi i tamnom bojom glasa iako je rođen s jajnicima i maternicom. Terapiju je započeo u centru za zdravlje mladih u Oslu u kojem je moguće započeti terapiju bez liječničke uputnice – onima koji smatraju da su rođeni u ‘pogrješnom’ tijelu.

> Evo što nam je HRT odgovorio – Kako za naše novce promiču neznanstvenu rodnu teoriju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Casper’, 12 godina, prvi put je došao s prugama po trbuhu nakon što je već duže vrijeme jedanput mjesečno dobivao injekcije s lijekom koji mu je propisao jedan norveški seksolog, a u svrhu zaustavljanja nastupa puberteta. Majka više nije u stanju financirati ovu skupu terapiju pa su zato došli u NBTS (Državnoj zdravstvenoj službi za transeksualnost) da bi terapiju nastavio na “plavi recept”.

> Američko udruženje pedijatara objavilo: Rodna ideologija šteti djeci

Ovo su činjenice: Zadnjih godina u Norveškoj bilježe veliki porast brojke djece i mladih koji traže terapiju u svrhu ‘promjene spola’ u NBTS-u. Isti porast bilježi se u cijelom svijetu. U prošlih godinu dana gotovo je 200 osoba mlađih od 18 godina ‘zatražilo promjenu spola’. Svake se godine, od 2012., bilježi porast od 100 %.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zabrinjavajući razvoj

Seksolozi i drugi terapeuti bez uputnica i pretraga započinju s tretmanima. Isti ističu da se odluke o terapiji donose na temelju ‘izraženih želja i potreba mladih ljudi’ te zajedno s njima istražuju načine kako bi se, u svakom pojedinom slučaju, ‘najbolje moglo pomoći’. Na primjer, hormone propisuju i mlađima od 16 godina. Propisuju i lijekove kojima se odgađa nastup puberteta, a koje inače smiju propisivati samo specijalisti, endokrinolozi za djecu.

> Javna rasprava: Pročitajte komentar udruge U ime obitelji o Istanbulskoj konvenciji!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bave se aktivnim lobiranjem među političarima i, kako bi ojačali svoj status, povezali su se s “Udrugom za spolnu i rodnu raznolikost”.

Ministar zdravstva, Bent Høie, izjavio je na nacionalnoj televiziji 2015. godine “Ti si jedini/jedina koji/koja znaš tko si. Trebalo bi ostaviti svakome pojedincu, a ne državi, da sam odluči kojega je spola”.

> Španjolska: Policija zaplijenila autobus, srušili stranicu – zašto se ne smije reći da dječaci imaju penis, a ne vaginu?

Danas, kada seksolozi love ovu mladež, i nude joj hormonske terapije, nužno je upozoriti javnost na ovu praksu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isto se odnosi na privatne plastične kirurge koji operacije izvode doslovno na svoju ruku. Tko će snositi odgovornost za 13-godišnjakinje kojima su odstranjene dojke? Ili za 14-godišnjakinje koje su započele hormonsku terapiju, a ne razumiju da će zauvijek ostati neplodne?

> Teror rodne ideologije – država ovu kampanju promovira, a autobus koji kaže da dječaci imaju penis – zabranjuje!

Podsjetimo, stope samoubojstava dvadeset su puta veće među odraslima koji uzimaju hormone suprotnog spola i prođu operaciju promjene spola, čak i u Švedskoj koja je među zemljama koje najviše podupiru LGBQT pokret, upozorila je Američka udruga pedijatara dodajući, između ostalog, da je uvjetovanje djece kako bi vjerovala da je život kemijskog i kirurškog oponašanja suprotnog spola normalan i zdrav – zlostavljanje djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.