Rusija, Turska i Iran potpisali sporazum o sigurnim zonama u Siriji

Foto: fah

Rusija i Iran, saveznici sirijskog predsjednika Bashara al-Assada, te Turska koja podržava umjerene pobunjenike, usvojili su u četvrtak u Astani ruski plan o uspostavi sigurnih zona u Siriji kako bi se u više regija uspostavio trajni prekid vatre.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šefovi izaslanstava triju zemalja, pokroviteljica mirovnih pregovora u Astani, potpisali su “memorandum o uspostavi zona bez nasilja u Siriji”, kazao je kazahstanski ministar vanjskih poslova Kairat Abdrakhmanov nakon završetka pregovora.

AFP prenosi da bi se “zone za deeskalaciju”, kako ih se naziva u dokumentu, trebale uspostaviti na području pod kontrolom pobunjenika u sjeverozapadnoj pokrajini Idlib, u dijelovima pokrajine Homs na jugu i oporbenoj enklavi Istočna Ghouta, nedaleko od Damaska.

Sporazum, međutim, tijekom dvodnevnih pregovora nisu potpisali niti izaslanik režima u Damasku, niti pobunjenici nazočni u Astani. Sporazum također nije jednoglasno usvojen jer je član izaslanstva pobunjenika prosvjedovao zbog potpisa Irana na taj dokument te je napustio pregovore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sirijska oružana oporba je stoga odmah priopćila da ne može prihvatiti uspostavu sigurnih zona u Siriji jer to predstavlja prijetnju teritorijalnom integritetu zemlje.

“Želimo da Sirija zadrži svoj integritet”, kazao je oporbeni izaslanik Osama Abu Zaid. “Mi smo protiv podjele Sirije (…) nismo strana u tom sporazumu i naravno da ga nikada nećemo podržati sve dok je jedan od jamaca Iran”, istaknuo je Zaid.

Također je kazao da postoji “golemi jaz” između ruskih obećanja i djela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Abdrakhmanov je kratko rekao da su “sudionici pregovora u Astani u posljednja dva dana razmotrili provedbu sporazuma o prekidu vatre i obustavu vojnih operacija”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.