Ruby Corado (53), poznata ”trans-aktivistica” i osnivačica ”Casa Ruby”, neprofitne LGBTQ+ organizacije sa sjedištem u Washingtonu D.C., uhićena je pod sumnjom prijevare i pranja novca. Za Ruby Corado moglo bi se reći da je bila zvijezda u LGBTIQ zajednici.
Corado je kroz svoju organizaciju ukrala preko 150.000 dolara, za stambene prostore svojih podružnica nije plaćala najam, a ni zaposlenike.
>LGBT aktivisti oklevetali znanstvenika kao „homofoba“ sada se zbog sudske odluke moraju ispričati
Višestruke optužbe za pranje novca
Corado se u četvrtak prvi put pojavila pred Okružnim sudom SAD-a. I to zbog optužbi zbog pranja novca i varanja sustava zaštite plaća i programa za zajmove u slučaju gospodarske katastrofe. Corado je preusmjerila najmanje 150.000 dolara od 1,3 milijuna dolara sredstava namijenjenih za ”Casa Ruby” na vlastite bankovne račune u inozemstvu.
Optužena je za bankovnu prijevaru, pranje novca, transakcije novca stečenog kriminalom i nepodnošenje izvješća o inozemnim bankovnim računima.
Ukrala najmanje 150.000 dolara
Prema sudskim dokumentima, Corado je primila više od 1,3 milijuna dolara od Programa zaštite plaća i Programa zajma za slučaj katastrofe u gospodarskom poslovanju. Umjesto da iskoristi sredstva kako je obećala, Corado je ukrala najmanje 150.000 dolara. Novac je prebacila na bankovne račune u Salvadoru. To je, dakako, sakrila od porezne uprave.
Tijekom 2022., kada su financijske nepravilnosti u Casa Ruby postale javne, Corado je prodala svoj dom u okrugu Prince Georges i pobjegla u El Salvador. Uhićena je od strane FBI-a 5. ožujka 2024. u hotelu u Laurelu u Marylandu, nakon njezina neočekivanog povratka u SAD.
>Francuska: Gay par optužen za silovanje i zlostavljanje štićenika udruge koju su vodili
‘Casa Ruby’ nije plaćala ni najam ni zaposlenike, a primili više od 1,3 milijuna dolara
“Casa Ruby” je efektivno prestala s radom u srpnju 2022. kada je zatvorila svoje podružnice jer nije plaćala najam, a ni zaposlenike, te se suočila s deložacijom. Ovaj slučaj istražuju terenski ured FBI-a u Washingtonu i Ured glavnog inspektora D.C.-a.
Prijevara bankarskog sustava u SAD-u nosi maksimalnu kaznu od 30 godina zatvora. Prijevara putem interneta nosi maksimalnu kaznu do 20 godina zatvora. Optužbe za pranje novca nose maksimalnu kaznu od 20 godina. Maksimalnu zakonsku kaznu propisuje Kongres, piše United States Attorney’s Office. Ako optuženik bude osuđen za bilo koje kazneno djelo, kaznu za optuženika odredit će sud na temelju savjetodavnih smjernica za odmjeravanje kazni SAD-a i drugih zakonskih čimbenika.