Što se događa s ukrajinskim obavještajcima? Zelenskij ih uhićuje i smjenjuje; postavlja se pitanje je li jug izdan

špijuna
Foto: Fah

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij ove je nedjelje zbog sumnje u veleizdaju prvo dao uhititi Olega Kuliniča, bivšeg šefa obavještajne zajednice koji je bio zadužen za Krim. Potom je smijenio i Ivana Bakanova, glavnog obavještajca Ukrajine, a nakon njega na red je došla i Irina Venediktova, glavna tužiteljicu. Javnost s pravom postavlja pitanje: Što se događa?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dramatična rekonstrukcija – najznačajnija od početka rata – odraz je rastuće frustracije u ukrajinskoj vladi zbog rada sigurnosne službe i zabrinutosti oko prodora ruskih špijuna. Ovi potezi Zelenskog razotkrili su i dugotrajne, prijeratne političke napetosti koje su uglavnom stavljene po strani nakon početka ruske invazije 24. veljače, piše Telegraph.

Bakanova, koji mu je prijatelja iz djetinjstva, Volodimir Zelenskij  na čelo SBU-a postavio je 2019.

>Magazin IM-1776: Kako je kontroverzni oligarh Igor Kolomojski izmislio ‘slugu naroda’ Volodimira Zelenskog?

Poput Zelenskog, Bakanov je također bio u šou-biznisu, a ne u obavještajnom poslu, a imenovanje je kritizirano kao neprikladno. No ova obavještajno-sigurnosna agencija bila je pogođena skandalima, stoga se pretpostavljalo da je Bakanov doveden izvana kako ”nova metla” koja bi pomela probleme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Putin: Ne namjeravamo odustati – unatoč sankcijama razvijat ćemo se još i intenzivnije!

Ukrajinska obavještajno-sigurnosna agencija (SBU) ima čak 30 tisuća agenata i sedam je puta veća od britanskog MI5. Već dugo je na glasu kao poligon za prodor ruskih špijuna.
Bakanov je po preuzimanju dužnosti kazao kako će srediti situaciju u agenciji kroz tri godine, stoga se njegova smjena zbog “neizvršenja dužnosti koje je dovelo do ljudskih žrtava ili drugih ozbiljnih posljedica” tumači kao očiti zaključak da Bakanov nije uspio u svojem naumu.

Visoki dužnosnici optuženi za izdaju

Oleg Kulinič, bivši voditelj SBU-ovih operacija na Krimu, posljednji je u nizu visokih časnika koji su optuženi za izdaju od početka rata.

Zelenskij je 31. ožujka smijenio Andrija Naumova, šefa odjela za unutarnju sigurnost agencije, i Serhija Krivoručka, šefa SBU-ova ureda u Hersonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naumov, koji je optužen da je pobjegao iz zemlje nekoliko sati prije početka invazije, uhićen je u Srbiji 7. lipnja pod sumnjom za pranje novca. Sa sobom je nosio stotine tisuća eura i dolara u gotovini te najmanje dva smaragda. Ukrajina traži njegovo izručenje.
Krivorčuk, koji je optužen da je naredio svojim ljudima, protivno naredbama Zelenskog, da evakuiraju Herson, nalazi se u ukrajinskom pritvoru.

I njegov zamjenik Ihor Sadokin optužen je da je predao Rusima kartu ukrajinskih minskih polja i koordinirao njihove zračne operacije u Hersonu.

Uloga osumnjičenih kolaboracionista u munjevitom napredovanju Rusije na jugu zemlje tijekom prvog tjedna rata bila je jedna od tema o kojoj se najviše raspravljalo u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
špijuna
Fah

Dok je rusko oklopno naoružanje oko Kijeva na sjeveru i Harkova na istoku držano podalje, na jugu Ukrajine oklopnjaci koji su prodrli s anektiranog Krima nisu naišli na gotovo nikakav otpor te je Herson koji je na strateškoj poziciji na rijeci Dnjepar, zauzet već 3. ožujka.

Od tada se mogu čuti spekulacije o tome da je ruska strana očito imala informacije o ukrajinskim minskim poljima te da Ukrajina nije dignula u zrak ključni most u Hersonu.

Razotkrivene predratne političke napetosti

Poznavatelji ukrajinske političke scene primijetit će da su u igri i unutarnja politička rivalstva.

Naime, na mjesto smijenjene tužiteljice Vendiktove došao je Oleksi Simonenko, blizak kontroverznom Andreju Jermaku, šefu kabineta Volodimira Zelenskog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.