Opće rasprave u sklopu 71. zasjedanja Opće skupštine Ujedinjenih naroda od 20. do 26. rujna bit će mjesto zanimljivih susreta novih vođa, onih koji su na odlasku, te onih koji su međusobno sukobljeni.
Barack Obama u utorak će održati svoj osmi i posljednji govor svjetskim vođama kojega će fokus vjerojatno biti na koaliciji predvođenoj Sjedinjenim Državama protiv Islamske države u Siriji i Iraku, te na borbi protiv ekstremizma diljem svijeta. Nešto kasnije istoga dana Obama će biti domaćin konferencije na kojoj će se razgovarati o novim oblicima pomoći i stvaranja sigurnih zona za 21 milijun današnjih izbjeglica u svijetu, a među njima golem je broj onih koji bježe od rata u Siriji.
Bivši korejski ministar vanjskih poslova, a sadašnji glavni tajnik UN-a Ban Ki-Moon, 31. prosinca, nakon 10 godina službe, odlazi s te dužnosti koju mnogi nazivaju najtežom na svijetu. Utrka za njegova nasljednika u punom je zamahu, a očekuje se da će biti poznat najranije idućeg mjeseca.
Prvi nastup imat će nova britanska premijerka Theresa May koja tri mjeseca nakon britanske odluke da izađe iz Europske unije dolazi u sjedište UN-a kako bi svijet uvjerila da London ostaje globalni igrač usprkos mjesecima i godinama nesigurnosti koje ga očekuju zbog pregovora o Brexitu.
Novi kanadski premijer Justin Trudeau iskoristit će govornicu kako bi objavio da se njegova država vraća na svjetsku scenu. Bit će to treći Trudeauov posjet UN-u, gdje je veoma popularan zbog kanadske politike dobrodošlice sirijskim izbjeglicama, ali i prvi njegov govor na Općoj skupštini.
Michel Temer, novi brazilski predsjednik, koji je na tu funkciju postavljen nakon opoziva prethodnice Dilme Rousseff, bit će prvi koji će govoriti na zasjedanju.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, koji je nedavno preživio pokušaj puča, bit će pod budnim okom javnosti zbog izjava o Siriji na čijim se granicama turski vojnici bore protiv Islamske države, ali i zbog oštre represije koju provodi nakon puča.
Na govornici Opće skupštine u razmaku od samo nekoliko sati govorit će vođe Irana, Palestine, Izraela i Libanona.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu na prošlim je zasjedanjima izazvao pozornost govorima nabijenima teškim riječima služeći se pomagalima poput velikog dijagrama bombe na kojoj je pisalo “Iran”. Lani je odšutio 45 sekundi prosvjedujući protiv onoga što je nazvao UN-ovim neuspjehom da osudi iransku prijetnju Izraelu.
Palestinski predsjednik Mahmud Abas, koji će govoriti netom prije Netanyahua, nastupa u vrijeme u kojem Izrael trpi kritike zbog gradnje naselja na okupiranom palestinskom teritoriju čime težnje za ostvarenjem palestinske države čini još nedostižnijima.
Govor iranskog vođe Hasana Rouhanija također će se budno pratiti zbog stanja na Bliskom istoku raskoljenog između sunita i šijita, a Iran, velika zemlja šijitskog islama, podržava režim sirijskog predsjednika Bašara al-Asada i jemenske šijitske pobunjenike.
Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović sudjelovat će u općoj raspravi u srijedu, 21. rujna, na temu “Ciljevi održiva razvoja: Opći poticaj za preobrazbu svijeta”, stoji na njezinoj internetskoj stranici.
Tekst se nastavlja ispod oglasa