Točan broj stanovnika u BiH ne zna se ni dvije godine nakon popisa

Foto: fah

Rezultati popisa stanovništva Bosne i Hercegovine koji je proveden još 2013. godine neće biti objavljen ni do kraja ove godine, potvrdila je u petak Agencija za statistiku BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako su prenijeli lokalni mediji, članovi popisnog ureda, stručnog tijela pri Agenciji za statistiku, u zadanom roku koji je istekao 15. listopada nisu uspjeli postići suglanost o metodologiji kojom je iz popisa trebalo izbrisati osobe za koje se ne može utvrditi da su na dan kada je popis proveden bili rezidenti BiH.

Na sastanku ovog stručnog tijela, održanom u četvrtak, protiv metodologije koju je predložio Statistički ured Europske unije (EUROSTAT) glasovali su srpski članovi. Time je automatski onemogućen nastavak postupka obrade popisnica i objavljivanje rezultata popisa koje je ranije najavljeno za kraj ove godine.

Bit sukoba oko objavljivanja rezultata popisa je protivljenje vlasti Republike Srpske da se u rezidentno stanovništvo države uključe i osobe koje u BiH provode dio vremena, dok ostalo razdoblje provode u inozemstvu. Traže da se iz popisa izbrišu svi oni koji su naveli kako žive u BiH, a radno mjesto im je izvan te države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stajalište je pak bošnjačkih organizacija i različitih udruga kako se time pokušava dovršiti proces etničkog čišćenja provedenog tijekom rata, jer bi takav pristup označio brisanje uglavnom osoba nesrpskog podrijetla koje su protjerane s teritorija današnje RS, a tamo su uspjele zadržati ili vratiti imovinu odnosno kuće i stanove u kojima su prijavili stalne adrese stanovanja.

Popis proveden u listopadu 2013. godine bio je prvi nakon rata u BiH. Do sada su objavljeni samo preliminarni rezultati, iz kojih je proistjecalo kako ta zemlja ima nešto manje od 3,8 milijuna stanovnika.

Uz restiktivnu metodologiju utvrđivanja statusa rezidenta ta bi se brojka mogla smanjiti za više stotina tisuća osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.