Trećina Velikog koraljnog grebena pogođena zatopljenjem i kiseljenjem oceana

Više od trećine koralja na sjevernom i središnjem dijelu australskog Velikog koraljnog grebena izbijeljeno je zbog globalnog zatopljenja i kiseljenja oceana, objavili su u ponedjeljak znanstvenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najmanje 35 posto koralja na tim dijelovima grebena je pogođeno, rekli su znanstvenici ARC Centra za proučavanje koralja nakon mjeseci podvodnih, te proučavanja iz zraka.

“Oporavak koraljnog pokrova može trajati desetljeće ili više, no trebat će puno duže kako bi se vratili najveći i najstariji koralji koji su umrli”, smatraju znanstvenici.

“Ove godine je treći put u zadnjih 18 godina da Veliki koraljni greben proživljava masovno izbjeljivanje zbog globalnog zatopljenja, a ovaj put je to ekstremnije nego prije”, rekao je Terry Hughes, direktor tog istraživačkog centra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Imamo sve manje i manje vremena da smanjimo emisiju stakleničkih plinova”, smatra Hughes.

Prethodnog mjeseca ista je skupina znanstvenika provela istraživanje iz zraka koje je pokazalo da izbjeljivanje koralja pogađa 93 posto Velikog koraljnog grebena.

Izbjeljivanje je uzrokovano izumiranjem živućih organizama poput algi unutar koralja. Potiču ga male promjene u uvjetima okoliša, poput rasta temperature mora. Gubitak tih šarenih algi uzrokuje da koralji postanu bijeli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umjereno izbijeljeni koralji mogu se oporaviti ako se temperatura uskoro ponovno spusti, pa ih alge mogu ponovno kolonizirati, rekli su znanstvenici, no ako se to ne dogodi koralji će trajno nestati.

U petak je objavljeno kako je Australija inzistirala da se poglavlje o Velikom koraljnom grebenu u potpunosti ukloni iz izvještaja Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama, bojeći se da bi to moglo utjecati na turizam.

Veliki koraljni greben jedna je od glavnih turističkih destinacija Australije, te osigurava oko 70 tisuća poslova, s godišnjom zaradom od oko 3,9 milijardi dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.