Znanstveno-stručni skup “Vukovar ’91. – 25. godina poslije”

Foto: fah

U sklopu obilježavanja 25. obljetnice stradanja Vukovara u Domovinskom ratu i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991., u tom je gradu u ponedjeljak počeo dvodnevni 19. znanstveno-stručni skup “Vukovar ’91. – 25. godina poslije”, koji se održava na temu “Hrvatsko društvo: 25 godina nakon Vukovara 91”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovogodišnji znanstveno-stručni skup, čiji je organizator vukovarski Područni centar Instituta društvenih znanosti “Ivo Pilar”, okupio je 30-ak znanstvenika, predavača i sudionika koji će, svaki iz svoga područja, pokušati približiti i osvijetliti Domovinski rat i ratnu ulogu Vukovara.

“Pokušavamo kroz različite analize, poglede i promišljanja vidjeti što je Vukovar 1991. značio Hrvatskoj i koje su to vrijednosti, koje su se u Vukovaru branile i čuvale, postale sastavnicom hrvatskog indentiteta. Ono što nas muči je činjenica da je Vukovar na mnogo načina metafora Hrvatske. I sada se zapravo pitamo može li se i smije li se, na koji način je uopće moguće osmišljavati razvoj Hrvatske ako ne vodimo računa i ako se ne sjećamo i ne razumijemo vukovarskih 100 dana rata”, poručio je voditelj vukovarskog Centra Instituta “Ivo Pilar” Dražen Živić.

Govoreći na temu “Vukovar između nasilja i univerzalnog simbola otpora”, sociolog Renato Matić kazao je kako se u društvenim odnosima sila izravno ugrožava ne samo sloboda i slobodna volja, nego i samo pravo na postojanje, pa stoga otpor, kao izraz potrebe za slobodom, postaje dužnost. “Na primjeru Vukovara moguće je iščitati taj univerzalni obrazac društvenog odnosa nasilja i otpora nasilju”, zaključio je Matić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom večeri predviđeno je desetak izlaganja, a skup će biti nastavljen u utorak, kada će svoja izlaganja predstaviti dvadesetak sudionika.

U sklopu 25. obljetnice stradanja Vukovara i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991., koji se obilježava pod geslom “Vukovar, mjesto posebnog pijeteta”, u Vukovaru se do 20. studenoga održava niz prigodnih događanja. Središnji program održat će se 18. studenoga na 25. godišnjicu sloma obrane grada, kada će gradskim ulicama u Koloni sjećanja, kako se očekuje, proći nekoliko desetaka tisuća ljudi iz svih krajeva Hrvatske, a na Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata, državna i druga izaslanstva položit će vijence i zapaliti svijeće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.